Europoslanci odsoudili maďarský zákon diskriminující sexuální menšiny. Komisi vyzvali k rychlému zásahu

Evropský parlament odsoudil nový maďarský zákon, který podle poslanců diskriminuje sexuální menšiny a je dalším dokladem zhoršování základních občanských práv v zemi. Zákonodárci zároveň v usnesení vyzvali Evropskou komisi a členské státy Evropské unie k rychlé akci, která by vládu v Budapešti přiměla normu zrušit. Zákon, který odsoudili i lídři většiny unijních zemí, je podle poslanců jasným porušením evropského práva.

Zasedání europarlamentu
Zdroj: REUTERS Autor: Vincent Kessler

Europoslanci se připojili k široké kritice, jejímž terčem je vláda Viktora Orbána kvůli zákonu, který začal fungovat tento týden. Právní předpis, jehož cílem je podle Orbána ochrana dětí před sexuálním zneužíváním, mimo jiné zakazuje osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let.

Poslanci zákon důrazně odsoudili a označili jej za „další záměrný a promyšlený příklad postupného zhoršování základních práv v Maďarsku“. Konzervativně-nacionalistická Orbánova vláda podle nich systematicky vystupuje nejen proti sexuálním menšinám, ale snaží se omezovat demokracii a vládu práva, což musí EU považovat za porušování unijního práva a společných hodnot.

Komise může Maďarsku udělit pokutu

Usnesení podpořilo 459 zákonodárců, proti jich bylo 147, dalších 58 se hlasování zdrželo. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby co nejrychleji zahájila s Maďarskem kvůli zákonu řízení, které může skončit udělením vysoké pokuty, pokud by Maďarsko normu nezměnilo. V případě, že Komise nebude dostatečně pružná, mají podle poslanců převzít iniciativu členské státy.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová ve středu před europoslanci zopakovala, že Brusel podnikne veškeré právní kroky, aby Maďarsko „ostudný“ zákon přiměl zrušit. Řízení před unijním soudem se však teoreticky může protáhnout na několik let.

Instituce EU v současnosti vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Europoslanci, komise i některé členské státy EU dávají dlouhodobě najevo obavy, že Orbánova vláda omezuje v Maďarsku nezávislost justice, médií či akademické svobody. Budapešť námitky odmítá.

Orbán nehodlá ustoupit tlaku EU ani v otázce kritizované normy. Tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, pouze dává v sexuální výchově dětí pravomoci rodičům.