
Studio ČT24: SaS pozastavuje své členství v koalici
Pozastavení účasti v koalici podle zahraničního zpravodaje ČT Petra Obrovského znamená, že se strana SaS již nebude účastnit jednání koaliční rady a přestane jednat o řešení vládní krize, dokud Matovič neodstoupí. „Poslanci SaS budou v parlamentu hlasovat svobodně a nebudou se cítit vázáni koaliční smlouvou,“ popisuje Obrovský.
Matovičovo hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti krátce před Sulíkovým prohlášením uvedlo, že předseda SaS se rozhodl sesadit vládu a že zodpovědnost zůstává na zbylých koaličních stranách. Nynější kabinet nastoupil do úřadu loni v březnu, kdy po dlouholetém vládnutí skončili v opozici sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica.
Zástupci koalice spolu probírali rekonstrukci vlády už v uplynulých dnech, jednání ale uvázla na personálních otázkách. SaS nesouhlasí s tím, aby členem nové vlády nebyl donedávna ministr hospodářství Sulík a aby se Matovič stal vicepremiérem pro boj s korupcí, tato funkce totiž není dosud zřízena.

Bývalý slovenský ministr Sulík komentuje vládní krizi na Slovensku
Lídryně strany Za ľudí hrozí rezignací
„Nemá smysl, abychom o nové vládě diskutovali se starým premiérem. V oficiálních jednáních budeme pokračovat až poté, co Igor Matovič podá demisi. Očekáváme, že tato jednání povede osoba, kterou paní prezidentka pověří sestavením nové vlády,“ řekl Sulík.
Demisi Matoviče na funkci premiéra, což by podle ústavy znamenalo pád celého kabinetu, žádá i nejmenší vládní strana Za ľudí. Tato strana podobný postup jako SaS zatím nezvolila, podle tisku jí ale hrozí kvůli vládní krizi rozkol. Ze strany Za ľudí, kterou založil exprezident Andrej Kiska, už dříve vystoupili dva poslanci na znamenaní nesouhlasu s Matovičovou politikou.
Nyní další poslanec strany za nepřijatelnou označil možnost nové vlády bez účasti SaS. Čtvrté vládní hnutí Sme rodina tvrdilo, že personální požadavky na partnery nemá.
Vládu ve čtvrtek opustil Gröhling a Korčok
Podle Sulíka poslanci jeho strany budou ve sněmovně prozatím hlasovat na základě vlastního rozhodnutí. Kvůli vládní krizi byla schůze sněmovny přerušena do příštího úterý. Už dříve během nynější vládní krize měla koalice problém s prosazováním návrhů v parlamentu, přestože vládní strany dosud držely v Národní radě ústavní většinu.
Slovenskou vládu rovněž během čtvrtka opustil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok a ministr školství Branislav Gröhling (oba za SaS). Jejich demisi dopoledne přijala prezidentka Zuzana Čaputová. Během vládní krize rezignovalo již šest ze šestnácti členů Matovičova kabinetu.
Sloboda a solidarita čtvrteční odchod obou ministrů ohlásila předem pro případ, že do této středy Matovič neodstoupí z čela kabinetu. Předseda vlády zatím ve své funkci zůstal a koaliční strany i v uplynulých dnech pokračovaly v jednáních o rekonstrukci vlády. V úterý Čaputová přijala demisi ministra hospodářství Sulíka.

Slovenský politolog Mesežnikov k pozastavené účasti SaS v koalici
Řízení resortů odchozích ministrů si rozdělila vláda
Zatím žádný ze šesti ministrů, kteří v uplynulých dvou týdnech podali demisi, nemá svého nástupce. Jejich ministerstva prozatím řídí jiní členové vlády. Například ministr financí Eduard Heger vede i ministerstvo zdravotnictví a nově také školství. Ministerstvo zahraničí zase dočasně povede ministr obrany Jaroslav Naď.
Vládní krizi na Slovensku prohloubil na začátku března požadavek SaS a Za ľudí, aby Matovič odstoupil z funkce, což by podle ústavy znamenalo pád celé vlády. Slovenský premiér o uplynulém víkendu vyjádřil ochotu rezignovat, krok ale podmínil splněním několika podmínek koaličními stranami, včetně personálních. Například SaS se ale odmítla vzdát v případné nové vládě vedení jednoho ze tří ministerstev.