Dubajská princezna Latífa tvrdí, že je od svého útěku uvězněná ve vile. Britové chtějí vysvětlení

Dcera dubajského vládce Muhammada bin Rašída Maktúma jménem Latífa natočila video, na němž tvrdí, že je proti své vůli zadržovaná ve střežené vile. Zveřejnila ho BBC ve svém programu Panorama. Británie chce nyní od Spojených arabských emirátů důkaz, že je Latífa naživu. Podle agentury Reuters to uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab, který zprávu označil za hluboce znepokojující. Zdůraznil však, že pro případné uvalení sankcí existuje přísný právní rámec.

Video Události
video

Události: Vězněná dubajská princezna

Britské soudy se zabývají rodinnými aférami dubajského vládce i kvůli jeho bývalé ženě Háje, která se se dvěma dětmi uchýlila do Británie. Tamní soud loni rozhodl, že šajch Maktúm exmanželku zastrašoval a nařídil únos dvou svých dospělých dcer, které má s jinou ženou. Jedna z nich byla Latífa. Únosci ji údajně našli na jachtě u indických břehů a proti její vůli odvezli zpět do Dubaje. Maktúmovi právníci obvinění odmítli. Absolutistický vládce má celkem třicet potomků.

Princezna Latífa na sebe upozornila už v roce 2018, když opět v natočeném videu popsala svůj pokus o útěk z Dubaje. Nově zveřejněné video ale obnovuje pochyby o poměrech v Maktúmově rodině. „Každý den se bojím o své bezpečí a o svůj život. Nevím, jestli to přežiji,“ říká na jedné z krátkých nahrávek Latífa.

„Jsem v této vile rukojmí, udělali z ní vězení. Všechna okna jsou zabarikádovaná, nemohu je otevřít,“ tvrdí na záběrech pětatřicetiletá Latífa. Pořídila je údajně v koupelně, což je v domě jediná uzamykatelná místnost. Jak upozornila agentura Reuters, tvrzení nelze nijak ověřit. Na videu také tvrdí, že policisté jsou kolem vily i uvnitř. „Chci se dostat na svobodu,“ sděluje.

Princezniným osudem se zabývá skupina lidí, která se označuje jménem Osvoboďte Latífu, a ta ženě do vily propašovala telefon. Její právník a zakladatel kampaně David Haigh vyzval k „ukončení tohoto strašného období zneužívání rodičovských a lidských práv, jež zásadním způsobem poškozuje pověst emirátů“. „Probuďte se a podívejte se na realitu: Toto je země, kde jsou lidé na plážích doslova pár set metrů od místa, kde je Latífa v samovazbě,“ upozorňuje Haigh.

Dubajská vláda odkázala ve věci na Maktúmovy právníky, kteří se zatím nevyjádřili.

„Vzhledem k tomu, co jsme právě viděli, myslím, že čistě z lidského pohledu chceme vidět, že je naživu a v pořádku,“ odpověděl Raab na dotaz televize Sky News. Doplnil, že video Británii hluboce znepokojilo a bude se jím zabývat OSN.

Zároveň Raab zdůraznil: „Není tak snadné říct, že bychom mohli uvalit sankce. Pro takový krok existuje velmi přísný právní rámec. (…) Pokud jde o lidskoprávní záležitost nebo velmi citlivý případ, nevyhýbáme se naší odpovědnosti.“

BBC: Maktúm umožňuje diskriminaci

Stanice BBC podotýká, že Maktúm vybudoval prosperující Dubaj, avšak podle ochránců lidských práv netoleruje oponenty a umožňuje diskriminaci žen. Kromě jiného se zabývá chovem koní a bývá vidět ve společnosti britské královské rodiny na prestižních dostizích.

Latífa se o útěk z Dubaje pokoušela od svých 16 let. Nejdále se dostala v roce 2018, kdy odplula s pomocí Francouze Hervého Jauberta na jachtě. Po osmi dnech ale na loď dorazilo komando a donutilo princeznu pomocí kouřových granátů vyjít z úkrytu. Odvezlo ji zpět do Dubaje a od té doby se neobjevila na veřejnosti. Ministerstvo zahraničí SAE v roce 2018 v prohlášení oznámilo, že princezna žije doma s rodinou.