
Události: Vězněná dubajská princezna
Britské soudy se zabývají rodinnými aférami dubajského vládce i kvůli jeho bývalé ženě Háje, která se se dvěma dětmi uchýlila do Británie. Tamní soud loni rozhodl, že šajch Maktúm exmanželku zastrašoval a nařídil únos dvou svých dospělých dcer, které má s jinou ženou. Jedna z nich byla Latífa. Únosci ji údajně našli na jachtě u indických břehů a proti její vůli odvezli zpět do Dubaje. Maktúmovi právníci obvinění odmítli. Absolutistický vládce má celkem třicet potomků.
Princezna Latífa na sebe upozornila už v roce 2018, když opět v natočeném videu popsala svůj pokus o útěk z Dubaje. Nově zveřejněné video ale obnovuje pochyby o poměrech v Maktúmově rodině. „Každý den se bojím o své bezpečí a o svůj život. Nevím, jestli to přežiji,“ říká na jedné z krátkých nahrávek Latífa.
„Jsem v této vile rukojmí, udělali z ní vězení. Všechna okna jsou zabarikádovaná, nemohu je otevřít,“ tvrdí na záběrech pětatřicetiletá Latífa. Pořídila je údajně v koupelně, což je v domě jediná uzamykatelná místnost. Jak upozornila agentura Reuters, tvrzení nelze nijak ověřit. Na videu také tvrdí, že policisté jsou kolem vily i uvnitř. „Chci se dostat na svobodu,“ sděluje.
Princezniným osudem se zabývá skupina lidí, která se označuje jménem Osvoboďte Latífu, a ta ženě do vily propašovala telefon. Její právník a zakladatel kampaně David Haigh vyzval k „ukončení tohoto strašného období zneužívání rodičovských a lidských práv, jež zásadním způsobem poškozuje pověst emirátů“. „Probuďte se a podívejte se na realitu: Toto je země, kde jsou lidé na plážích doslova pár set metrů od místa, kde je Latífa v samovazbě,“ upozorňuje Haigh.
Dubajská vláda odkázala ve věci na Maktúmovy právníky, kteří se zatím nevyjádřili.
„Vzhledem k tomu, co jsme právě viděli, myslím, že čistě z lidského pohledu chceme vidět, že je naživu a v pořádku,“ odpověděl Raab na dotaz televize Sky News. Doplnil, že video Británii hluboce znepokojilo a bude se jím zabývat OSN.
Zároveň Raab zdůraznil: „Není tak snadné říct, že bychom mohli uvalit sankce. Pro takový krok existuje velmi přísný právní rámec. (…) Pokud jde o lidskoprávní záležitost nebo velmi citlivý případ, nevyhýbáme se naší odpovědnosti.“
BBC: Maktúm umožňuje diskriminaci
Stanice BBC podotýká, že Maktúm vybudoval prosperující Dubaj, avšak podle ochránců lidských práv netoleruje oponenty a umožňuje diskriminaci žen. Kromě jiného se zabývá chovem koní a bývá vidět ve společnosti britské královské rodiny na prestižních dostizích.
Latífa se o útěk z Dubaje pokoušela od svých 16 let. Nejdále se dostala v roce 2018, kdy odplula s pomocí Francouze Hervého Jauberta na jachtě. Po osmi dnech ale na loď dorazilo komando a donutilo princeznu pomocí kouřových granátů vyjít z úkrytu. Odvezlo ji zpět do Dubaje a od té doby se neobjevila na veřejnosti. Ministerstvo zahraničí SAE v roce 2018 v prohlášení oznámilo, že princezna žije doma s rodinou.