Vojenská junta v Myanmaru kvůli protestům zablokovala přístup k internetu

3 minuty
Události: Myanmar zažil největší protest od pondělního vojenského převratu
Zdroj: ČT24

Vojenská vláda v Myanmaru zablokovala internetové připojení v zemi. Reagovala tak na protesty tisíců lidí, které se vydaly do ulic největšího města Rangúnu, aby vyjádřily nesouhlas s pučem, při němž armáda zadržela vůdkyni země Do Aun Schan Su Ťij.

V první podobně rozsáhlé demonstraci od pondělního převratu lidé volali hesla jako „Pryč s vojenskou diktaturou“ nebo „Ať zvítězí demokracie“. Mnozí protestující se oblékli do červené, což je barva Národní ligy pro demokracii, která s náskokem zvítězila v listopadových volbách. Vedení armády hlasování odmítlo uznat a tvrdí, že bylo podvržené.

Lidé se k protestům svolávali přes sociální sítě, než nové vedení země přístup k webu zablokovalo. Skupina, která přístup k síti monitoruje, reportovala, že připojení spadlo na 54 procent standardního zatížení. Svědci podle Reuters mluví o nefungujícím datovém připojení i wi-fi.

Vojenská junta nereaguje na výzvy ke komentáři. Už dříve dočasně zablokovala přístup k Facebooku, Twitteru a Instagramu. Podle norské společnosti Telenor Asa myanmarské úřady nařídily zamezit přístup k Twitteru a Instagramu na neurčito.

„Internet padl, ale my budeme nadále hlasití. Pokojně bojujme za demokracii a svobodu. Bojujme do posledního momentu za naši budoucnost,“ cituje Reuters twitterový příspěvek Mawa Htuna Aunga. Někteří obyvatelé Myanmaru zprvu obcházeli blokaci připojení skrze VPN, ale její rozšíření na celostátní blackout takovou možnost ztěžuje.

Občanské společnosti v Myanmaru apelují na poskytovatele internetového připojení, aby vzdorovali rozkazům armádních velitelů. V opačném případě totiž legitimují vojenskou juntu. Zmíněný Telenor vydal prohlášení, v němž tvrdí, že usiluje o bezpečnost svých zaměstnanců a musí se řídit místními zákony. Facebook vyjádřil hluboké znepokojení z blokace internetu a vyzval juntu k zpřístupnění sociálních sítí. Na obnovení internetových služeb apeluje také OSN.

Úřady zadržely Australana, Canberra si předvolala velvyslance

Myanmarské úřady zadržely Australana Seana Turnella, který radil Su Ťij v oblasti ekonomiky. Jde o první známý případ od pondělního puče, kdy v cele skončil cizinec. Austrálie si kvůli incidentu předvolala myanmarského velvyslance. Turnell je dle svých slov obviněn, ale neví přesně z čeho. Zdůrazňuje, že je nevinný.

Myanmarská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, které organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek uvedl, že se podařilo poprvé od převratu navázat kontakt s představiteli myanmarské armády. Zvláštní vyslankyně, švýcarská diplomatka Christine Schranerová Burgenerová podle něj dala armádě jasně najevo, že převrat je naprosto nepřijatelný. „Uděláme vše, co budeme moci, abychom sjednotili mezinárodní společenství a vytvořili podmínky pro zrušení státního převratu,“ slíbil Guterres.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 26 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 4 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 5 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...