V Myanmaru se konal první otevřený protest proti převratu. Junta zakázala Facebook

K prvnímu pouličnímu protestu od pondělního vojenského převratu v Myanmaru se sešla skupina protestujících v Mandalaji. S odvoláním na příspěvky na sociálních sítích o tom informovala agentura Reuters. Armáda mezitím vypnula v zemi nejpopulárnější síť Facebook, kde se šířily příspěvky kritické k armádě. Rada bezpečnosti OSN projednávala návrh na odsouzení převratu, Čína ho však zablokovala.

Podle videa umístěného na Facebooku se před lékařskou univerzitou ve druhém největším městě sešlo okolo dvacítky protestujících. Mávali transparenty s nápisem „Lidé demonstrují proti vojenskému převratu“ a skandovali hesla požadující propuštění uvězněných politiků. Nejméně tři byli podle Reuters zatčeni.

V Rangúnu dali ve středu večer lidé najevo nespokojenost boucháním do hrnců. Většina z nich protestovala ze svých domovů, protože do ulic se vyjít bojí. Předchozí junty se pouliční protesty nebály krvavě potlačit, připomíná Reuters.

Armáda mezitím nařídila vypnout Facebook, který je v zemi nejrozšířenější sociální sítí, i další aplikace pro posílání zpráv. Šířily se po nich mimo jiné fotky stávkujících lékařů. Vojáci označili sítě za prostředek k šíření lží a jejich autory za hrozbu pro stabilitu v zemi, píše Reuters.

Společnost Telenor Myanmar, která je součástí norské skupiny Telenor Group, potvrdila nařízení ministerstva komunikací k dočasnému zablokování. Prý neměla na výběr, ačkoli má obavy, že nařízení porušuje lidská práva.

Zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová připomněla, že od pondělního puče vysílá také pouze armádní televizní kanál. Vojáci jako jeden z prvních kroků vypnuli státní televizi.

7 minut
Studio 6: Zpravodajka Šámalová o dění v Myanmaru
Zdroj: ČT24

Puč jako ochrana před penzí?

„Služby a banky nefungovaly jen jeden den, v úterý otevřely. Do stávky vstoupili pracovníci asi sedmdesáti nemocnic,“ popsala situaci v zemi s tím, že se vytváří hnutí rudých stužek. Rudá je totiž barvou Národní demokratické ligy (NLD), kterou puč odstavil od moci.

Místo pobytu odstavených nejvyšších politiků není podle Šámalové známo. Spekuluje se, že by mohli být v domácím vězení. „Někteří lidé ale zmizeli a nejsou o nich žádné zprávy,“ informuje zpravodajka.

Hovořila také se znalci myanmarských poměrů, kteří se domnívají, že za pučem mohou být osobní ambice generála Min Aun Hlaina, který se nyní postavil do čela země. Po prohraných parlamentních volbách bylo jasné, že ho poslanci nezvolí prezidentem. Bude mu 65 let, což je věk, kdy vojáci podle zvyklostí odchází do penze. „Zvolil tuto cestu, aby se u moci udržel,“ parafrázovala informace znalců a doplnila, že moc potřebuje k ochraně rozsáhlých ekonomických zájmů své rodiny.

Situaci řešila Rada bezpečnosti OSN

O společném stanovisku jednala i Rada bezpečnosti OSN, která se z iniciativy Británie zabývala návrhem převrat odsoudit, armádu vyzvat k respektování lidských práv a propuštění zadržených. Takové stanovisko však zablokovala Čína, která má právo veta.

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu večer vyzval k vytvoření tlaku na armádu: „Uděláme, co je v našich silách, abychom mobilizovali veškeré klíčové aktéry a mezinárodní společenství a vytvořili dostatečný tlak na Myanmar, a zajistili tak, že tento převrat neuspěje.“ Zdůraznil, že loňské volby považuje za legitimní.

Údajnými volebními podvody armáda pondělní puč odůvodnila. Zadržela při něm premiérku Do Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, které lidskoprávní organizace označují za nepodložená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 18 mminutami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 44 mminutami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 3 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 4 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...