Navalnyj se v neděli vrátí do Ruska. Jsem skoro zdráv, tvrdí

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj oznámil, že se v neděli vrátí do Ruska. Jeden z nejznámějších kritiků Kremlu je v současné době v Německu, kde se od srpna loňského roku zotavuje z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Na svém instagramovém účtu napsal, že se už pravděpodobně zcela uzdravil. V Rusku ho čeká několik právních hrozeb.

„Otázka – vrátit se, či nikoliv – přede mnou nikdy nebyla. Jednoduše z toho důvodu, že jsem neodjel. Skončil jsem v Německu z jediného důvodu: protože se mě snažili zabít,“ napsal Navalnyj na svém instagramu.

Do Moskvy se plánuje vrátit v neděli 17. ledna s ruskou nízkonákladovou leteckou společností Pobeda.

Procesy

„Přežil jsem. A teď Putin, který vydal rozkaz k mé vraždě, křičí na celý svůj bunkr a velí svým sluhům, aby udělali vše, abych se nevrátil. Sluhové jednají jako obvykle: vymýšlejí pro mě nová trestní řízení,“ napsal Navalnyj.

V úterý na Twitteru informoval, že ruská vězeňská služba FSIN požádala soud, aby mu změnil podmíněný trest na nepodmíněný. Připomněl přitom, že podmíněný trest si již odpykal. FSIN koncem prosince pohrozila Navalnému změnou, pokud se nedostaví do Moskvy ke kontrole.

Téměř současně ruská kriminální ústředna otevřela vůči Navalnému a jeho spolupracovníkům nový případ kvůli podezření, že se prý dopustili podvodu.

V Rusku byl dvakrát podmíněně odsouzen. Kritik Kremlu odhalující ve videích ohromné majetky vrcholných politiků a úředníků, na něž si z deklarovaných příjmů nemohli vydělat, tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

Zapíraná otrava

Navalnyj letos v srpnu zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Na Sibiři natáčel před komunálními volbami videa obviňující tamní politiky z rozkrádání veřejných peněz.

Stroj nouzově přistál v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován, než úřady povolily příbuzným přepravit jej do Berlína, kde se z otravy vyléčil. Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Ruské úřady kategoricky odmítají podíl na otrávení Navalného a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Skupina novinářů na webu Bellingcat zveřejnila rozsáhlé vyšetřování, které ukazuje, jak Navalného sledovala skupina agentů ruské tajné služby FSB. Navalnyj dokonce s jedním z nich mluvil pod falešnou identitou a ten mu popsal, jak se ho pokusili otrávit.

Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními sankcemi.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Osobnost dne - Navalnyj

Navalnyj v ruském vězení skončil několikrát – ať už za pořádání nepovolených demonstrací, nebo za údajnou zpronevěru. Na jeho obranu se několikrát postavil Evropský soud pro lidská práva. Ještě větší mezinárodní pozornost vyvolala jeho odhalení, jakým majetkem skrytě disponuje bývalý premiér a prezident Dmitrij Medvěděv.

Do ruské politiky vstoupil před více než dvaceti lety. Nemá ovšem pověst pouze bojovníka proti korupci. Často čelí kritice za svou nacionalistickou minulost. Například za spoluzaložení hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu.