Biden nominoval šéfem CIA vysloužilého diplomata Williama Burnse

Nastupující prezident Spojených států Joe Biden nominoval jako šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) dlouholetého diplomata Williama Burnse. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil Bidenův tým. Burnse musí do nové funkce potvrdit Senát, kde demokraté získali díky nedávným volbám ve státu Georgia většinu.

William Burns
Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Vucci

Čtyřiašedesátiletý Burns za svou více než tři dekády trvající kariéru na ministerstvu zahraničí sloužil jako velvyslanec v Rusku a v Jordánsku. Před odchodem z diplomatického sboru v roce 2014 působil jako náměstek ministra zahraničí.

Následně se přesunul do role ředitele organizace Carnegie Endowment for International Peace, která je jedním z nejvýznačnějších světových institutů orientovaných na zahraniční politiku.

Podle agentury AP dlouho nekomentoval zahraničněpolitické kroky odcházejícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, v loňském roce mu však začaly vycházet značně kritické články vůči současné administrativě v prestižním časopisu Foreign Affairs a dalších publikacích.

„Příkladný diplomat“

„Bill Burns je příkladný diplomat s desítkami let zkušeností na světové scéně,“ uvedl Biden. „Sdílí moje přesvědčení, že zpravodajské služby musí být apolitické a že oddaní zpravodajští pracovníci sloužící naší zemi si zaslouží náš vděk a respekt,“ dodal.

Burns byl podle agentury AP jedním z Bidenových kandidátů na ministra zahraničí, příští šéf Bílého domu si však nakonec vybral pro tuto pozici Antonyho Blinkena.

Burns obdržel za svou kariéru tři prezidentská vyznamenání za vynikající službu a nejvyšší civilní ocenění od Pentagonu a americké zpravodajské komunity. Je držitelem doktorského titulu z Oxfordské univerzity v oblasti mezinárodních vztahů.