Klid zbraní je platný okamžitě a podle dohody musí severoafrickou zemi do tří měsíců opustit všichni zahraniční bojovníci. Sporné oblasti mají strážit nově utvořené společné policejní síly, uvedla šéfka mise OSN pro Libyi Stephanie Williamsová.
„Cesta k dohodě o trvalém klidu zbraní byla často dlouhá a obtížná,“ uvedla po podpisu dohody Williamsová. „V následujících dnech a týdnech nás čeká spousta práce, abychom závazky dohody zavedli,“ dodala vyslankyně s tím, že je potřeba se do práce pro dobro Libyjců pustit rychle.
Libye se potýká s chaosem od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilovaly dva kabinety; s vládou v Tripolisu uznávanou OSN a Tureckem soupeří kabinet na východě země, který podporují jednotky polního maršála Chalífy Haftara a na jehož straně je Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.
Haftarovy síly v dubnu 2019 zahájily ofenzivu na Tripolis, tamní vládě se však podařilo letos v červnu vojenskou kampaň s tureckou pomocí zastavit. Boje od té doby pod mezinárodním tlakem na obě strany slábly.
Agentura Reuters upozornila, že předchozí diplomatické snahy vyřešit vnitrolibyjský konflikt zarazil střet s reálnou situací v zemi, kde mají političtí lídři na jednotlivé ozbrojené skupiny jen omezený vliv.