Polská vláda zažívá krizi. Koaliční strany se neshodnou na ochraně zvířat a imunitě pro úředníky

Vládní koalici v Polsku provází řada vnitřních sporů. Situace se vyhrotila poté, co několik menších vládních stran odmítlo podpořit návrh zákona o ochraně zvířat a zákona, který se týká imunity úředníků. Obě novely navrhla strana Právo a spravedlnost. Odpůrci poukazují například na to, že zákon o beztrestnosti úředníků má ochránit hlavně premiéra Mateusze Morawieckého.

V zákonu o ochraně zvířat jde především o zákaz kožešinových farem, ale také o omezení rituální porážky zvířat pouze pro potřeby náboženských menšin v Polsku. Podle polské ultrapravice, lidovců a také Solidárního Polska jde o zákon, který míří proti tamním zemědělcům a ohrožuje tisíce pracovních míst. 

Kromě poslanců těchto stran nepodpořili návrh ani členové samotného Práva a spravedlnosti. Podle polského zpravodaje ČT Lukáše Mathého se jedná o nevídanou věc, podle něj k tak zásadním rozporům ve vládě běžně v Polsku nedochází. 

Měl zákon ochránit Morawieckého?

Zřejmě ještě větší rozpor panuje v případě zákona o beztrestnosti úředníků, kteří rozhodovali a budou rozhodovat o opatřeních proti šíření koronaviru v zemi. „Jde o to, že někteří politici mohli přijmout rozhodnutí, která nejsou v souladu s ekonomickým dobrem země. Jde tam v pozadí také o neuskutečněné prezidentské volby 10. května, konkrétně o korespondenční hlasování, které mělo stát až 60 milionů zlotých,“ řekl Mathé.

Právě za volby by podle Mathého mohl nést odpovědnost sám premiér Mateusz Morawiecki. Je údajně možné, že vládnoucí strana tomu chtěla zabránit právě zákonem o beztrestnosti úředníků. 

„Na pozadí těchto dvou zákonů ještě musíme brát v potaz rekonstrukci vlády, která měla být původně pouze formální. Ohlásila se už po prezidentských volbách v červenci, ve kterých zvítězil Andrzej Duda, ale nakonec se ukázalo, že koaliční partneři měli na Právo a spravedlnost příliš vysoké požadavky,“ řekl Mathé.

Hrozí rozpad koalice

Současná krize by nakonec mohla skončit i rozpadem koalice. Někteří politici z Práva a spravedlnosti už minulý týden mluvili o tom, že koalice v podstatě neexistuje. Vzpoura, především poslanců Solidárního Polska, je podle nich příliš velká a už není údajně možné mluvit o jakékoliv spolupráci. 

Předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczynski dříve mluvil o tom, že by Solidární Polsko vyhodil z koalice a Zbigniewa Ziobra zbavil funkce ministra spravedlnosti. Podle Mathého by to však pro Solidární Polsko byla červená linie a vláda by se rozpadla. 

„Zároveň tady máme ještě jednu věc a to je sporná reforma soudnictví v Polsku, která už trvá pět let. Vedla pouze k tomu, že Polsko je ve velkém sporu s Evropskou komisí, je souzeno před Evropským soudem, je to špatná zpráva pro polskou reputaci v Evropě, což jistě vadí i premiérovi Mateuszi Morawieckému,“ doplnil Mathé. 

Menšinový kabinet, nebo nové volby?

V případě, že by se koalice rozpadla, byl by nejpravděpodobnější variantou menšinový kabinet, alespoň o tom mluví Právo a spravedlnost. Tato varianta by ale nemusela mít dlouhého trvání, protože politici by pro každý zákon museli složitě hledat další podporu. 

Nové volby se podle Mathého Kaczynskému nehodí, protože by v nich pravděpodobně nezískal většinu v parlamentu, a aby mohl vládnout, musel by uzavírat další koalice. Spor s Právem a spravedlností ze strany opozice je však velmi vyhrocený, a tak podle Mathého není jasné, kdo by s Kaczynským do koalice šel.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 14 mminutami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 40 mminutami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 2 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 8 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...