Ve Španělsku skončil po 14 týdnech nouzový stav. Lidé vyrazili k moři a na cesty

Španělsko vstoupilo do stavu takzvané nové normality. V zemi po 14 týdnech skončil nouzový stav, začala však platit nařízení o nošení roušek na veřejnosti v případě, že nelze dodržet bezpečnou vzdálenost. Všech 47 milionů obyvatel jihoevropské země ale může znovu cestovat mezi regiony a Španělsko až na některé výjimky otevřelo své hranice evropským státům, čehož již využili první turisté.

Španělé po skončení nouzového stavu opět vyrazili na pláže
Zdroj: ČTK/EFE Autor: Juan Carlos Cárdenas

Obyvatelé Madridu a dalších vnitrozemských oblastí vyrazili na pobřeží, aby si v horkém počasí, kdy teploty dosahují 30 stupňů Celsia, užili pláží.

Španělské hranice jsou nyní otevřeny všem turistům ze zemí Evropské unie a schengenského prostoru kromě Portugalska. Příjezd bez nutnosti karantény mají se zvláštními podmínkami povolený i Britové, oznámila španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová. Dvoutýdenní karanténa však návštěvníky ze Spojeného království čeká po návratu do vlasti.

Cestující na nádraží v Madridu
Zdroj: Reuters
Autor: Sergio Perez

Na mezinárodním letišti Adolfa Suaréze v Madridu panovala mezi turisty i místními uvolněná nálada. Část cestujících se po dlouhých měsících odloučení vydala navštívit své blízké. „Moje situace je trochu komplikovaná, protože moje žena žije v Itálii a já bydlím ve Španělsku, takže jsme se neviděli už čtyři měsíce,“ uvedl Alberto Bos, který se připravoval na let do Milána.

„Je to zvláštní, už jsme si odvykli cestovat,“ podělila se o své dojmy Italka Martina, která do Madridu přiletěla z italského Bergama.

Cestování je možné i mezi všemi španělskými regiony. Za svým snoubencem se po dlouhé době vydala i Laura Garcíová z Madridu. „Jedu do Barcelony, kde žije. Je to dlouho, co jsem ho viděla, jsou to už tři měsíce, sto dní. Koupila jsem si první lístek, na tu nejčasnější hodinu, abych přijela tak brzo, jak to jen jde,“ uvedla.

Lidé na znovuotevřeném hraničním přechodu mezi Španělskem a Francií
Zdroj: ČTK/EFE
Autor: Juan Herrero

Premiér varoval před druhou vlnou nákazy

S celkovým počtem více než 28 tisíc úmrtí v souvislosti s covidem-19 a 245 tisíci potvrzenými případy nákazy se Španělsko stalo v Evropě jednou z nejhůře zasažených zemí. Od vrcholu epidemie na přelomu března a dubna však ve Španělsku stabilně klesají denní přírůstky obětí i nakažených, což tamní vládě umožnilo postupně uvolnit zavedená opatření.

Předseda španělského kabinetu Pedro Sánchez v jednom ze svých posledních projevů za nouzového stavu však své spoluobčany varoval, aby se měli na pozoru, zemi totiž může zasáhnout druhá vlna epidemie.