Zatímco nemocných přibývalo, vleky jely dál. Na alpskou destinaci proto míří lavina žalob

3 minuty
Události: Rakouské Tyrolsko je terčem žalob kvůli koronaviru
Zdroj: ČT24

Místo známé jako alpská Ibiza, které každoročně přiláká miliony návštěvníků, se na konci února stalo dokonalým inkubátorem nákazy koronavirem. Řada zahraničních turistů virus roznesla dále do svých zemí. Spolková země Tyrolsko se nyní zřejmě nevyhne žalobám, a to i hromadným, které obviňují tamní úřady, ale i provozovatele hotelů, restaurací a vleků ze zatajení nákazy kvůli obavě o výdělek. Oblast byla kvůli vysoké míře nákazy v polovině března zcela uzavřena.

Epicentrem nákazy je podle odborníků v Rakousku tyrolský okres Landeck, ve kterém leží i lyžařské středisko Ischgl. „Přednost před zdravím místních a hostů dostala chamtivost,“ napsal v komentáři rakouský deník Der Standard.

A zatímco rakouský kancléř Sebastian Kurz doma i v zahraničí sklízí pochvalu za rozhodný postup proti koronaviru, kritici poukazují na to, že Vídeň strategii náhle změnila až poté, co si uvědomila hrůzný rozsah situace v Tyrolsku.

I přes zahraniční upozornění odmítali tyrolští představitelé podniknout rázné kroky z obav neblahého dopadu na místní hospodářství. Celý region je totiž závislý na turismu.

V době, kdy rakouské úřady pochopily rozsah infekce, bylo už pozdě

Infikovaní, kteří se nakazili právě na dovolené v Rakousku, následně spustili lavinu žalob, většina z nich pochází z Německa. Také rakouští obhájci spotřebitelů už podali žalobu na tyrolského hejtmana Günthela Plattera, starosty, společnosti provozující lanovky a další vládní úředníky kvůli nedostatečnému zvládnutí situace.

Podle německé televize ZDF se případ infekce koronavirem objevil v restauraci Kitzloch v Ischglu na konci února. Místní provozovatel však věc kontaktním osobám ani zdravotnickým úřadům nenahlásil. Místo toho zůstala restaurace otevřena další dva týdny. „Hostů se tam mačkalo tolik, že obsluha si musela cestu davem vynucovat hlasitým pískáním,“ napsal týdeník Der Spiegel.

První známky vážných potíží se objevily k 1. březnu, když bylo na Islandu potvrzeno 15 nakažených, kteří přiletěli o den dříve z Mnichova. Z této skupiny hned 14 osob pobývalo v Ischglu. Island proto varoval Rakousko, ale tamní zdravotnické úřady obavy Reykjavíku odbyly.

„Případy u nás pocházejí ze dvou zdrojů – severní Itálie a také z rakouského Ischglu,“ uvedl islandský policista Vidir Reynisson. Mapa nakažených cestujících sestavená podle příspěvků ze sociálních sítí, kterou zveřejnila bavorská veřejnoprávní televize, ukazuje i do Prahy.

„Z lékařského hlediska je nepravděpodobné, že by se infekce objevila v Tyrolsku,“ uvedl tehdy v prohlášení Franz Katzgraber, který stojí v čele tyrolského zdravotnictví. Tyrolsko pouze uvedlo, že infekci asi mezi ostatní rozšířil patnáctý nakažený z oné skupiny, který cestoval z Itálie. Islandské rozhodnutí vydat varování před cestami do Tyrolska Vídeň ignorovala.

Deník Der Standard obvinil spolkovou vládu ve Vídni, že o událostech v Tyrolsku věděla už v rané fázi, ale z politických důvodů vše tajila. Obžalovaní politici v Tyrolsku jsou členy lidové strany ÖVP kancléře Kurze. Rakouská média také informovala o „cenzuře“ místních politiků a lobbistů, kteří svým vlivem brzdili uzavření turistických provozů, aby nebyl ohrožen byznys.

V dalších dnech ovšem zprávy o infekci mezi návštěvníky Ischglu přišly i z Dánska, Norska, Švédska a Německa.

Barman infekci rozšířil, ale nezavlekl

Testy na koronavirus pak 7. března odhalily pozitivitu u barmana jednoho z oblíbených podniků v Ischglu. Rakouské úřady začaly jednat až poté, co se prokázala nákaza u 15 dalších lidí, se kterými byl barman v kontaktu. K 10. březnu úřady nařídily všem barům v Ischglu zavřít, hotely a sjezdovky ale zůstaly dál otevřené.

Barman podle Franze Allerbergera z rakouské Agentury pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin (AGES) dostal označení šiřitele nespravedlivě, protože nebyl tím, kdo nákazu do Ischglu zavlekl. Ve středisku byl naopak jedním z prvních infikovaných, kteří navštívili lékaře, a byla tak u nich nákaza zjištěna.

Stopy epidemie vedou z Ischglu také do Skandinávie, kde zdravotníci potvrdili stovky případů, které měly spojitost právě s tímto tyrolským střediskem. V polovině března pak Norsko oznámilo, že čtyřicet procent z více než 1400 případů v zemi má původ v Rakousku. Také rakouské úřady spojují stovky nakažených v zemi s Ischglem. 

Rakouské ministerstvo zdravotnictví eviduje k pátku přes 11 300 nakažených, 168 z nich infekci podlehlo. V zemi, kde dosud provedli přes 98 tisíc testů, je nejvíce postiženou oblastí právě Tyrolsko, kde bylo zaznamenáno 2589 případů. Poté následují Horní a Dolní Rakousy s 1827, respektive 1808 případy a Vídeň, kde je potvrzených 1635 případů nákazy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská koalice si přerozdělila křesla, Smer posílí

Tříčlenná vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) se dohodla na novém přerozdělení křesel v kabinetu. Ficova strana získá kontrolu nad dvěma dalšími ministerstvy na úkor svých koaličních partnerů Hlas a Slovenská národná strana (SNS), jejichž kluby dříve přišly o poslance.
před 15 mminutami

Trump zesiluje kritiku Ukrajiny, nařkl ji ze zahájení války

Prezident USA Donald Trump nepravdivě naznačuje, že za ruskou agresi na Ukrajině může Kyjev, upozorňují americká média. Trump v úterý vyostřil svou kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Nejde o jedinou ránu pro Kyjev ze strany USA z posledních dní. Britský list The Telegraph zveřejnil podmínky amerického návrhu o dodávkách ukrajinských vzácných nerostů, které se podle něj rovnají „ekonomické kolonizaci“. Zelenskyj prohlásil, že Trump žije v dezinformačním prostoru. Trumpova slova ocenil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
12:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové sankce EU cílí na ruské banky i stínovou flotilu

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
09:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Značná část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
09:08Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 8 hhodinami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 10 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 11 hhodinami
Načítání...