Pompea rozčílilo prezidentské schizma, USA pošlou Kábulu méně peněz a přehodnotí vztahy

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že Spojené státy přehodnotí svoje vztahy s Afghánistánem a pro začátek mu sníží objem poskytované finanční pomoci o miliardu dolarů (25,9 miliardy korun). Pompeo to uvedl poté, co se mu nepodařilo přesvědčit místní politické lídry, kteří se oba prohlásili za vítěze prezidentských voleb, k vytvoření společné vlády, napsala agentura Reuters.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo a afghánský prezident Ašraf Ghaní
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Pompeo začátkem týdne neočekávaně navštívil Afghánistán, kde jednal s nejvyššími afghánskými představiteli. Následně se přesunul do Kataru a sešel se s vůdci afghánského radikálního hnutí Taliban.

Spojené státy minulý měsíc uzavřely s Talibanem mírovou dohodu, která je předpokladem pro stažení západních vojsk ze země. Situaci však komplikuje vnitropolitická krize. Po kontroverzních zářijových volbách se totiž prohlásili za prezidenta dva přední politici – dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh.

„Zneuctění koaličních partnerů“

Pompeo po schůzce s oběma lídry v nebývale ostrém vyjádření řekl, že Spojené státy oba muži zklamali a jejich chování „uškodilo americko-afghánským vztahům a bohužel také zneuctilo ty Afghánce, Američany a koaliční partnery, kteří obětovali své životy a finance v boji za vybudování nové budoucnosti pro tuto zemi“.

USA proto znovu zváží veškeré své programy a projekty v zemi a budou se snažit najít prostor pro další snížení výdajů, dodal šéf americké diplomacie. Washington podle něj zároveň bude pokračovat ve stahování svých vojáků z Afghánistánu, pokud budou dodržovány podmínky mírové smlouvy s Talibanem.

Spojené státy se v mírové dohodě podepsané 29. února v Dauhá zavázaly, že do 14 měsíců z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO, které v zemi rovněž působí.

Taliban na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Tálibán se navíc zavázal zahájit do deseti dnů jednání s afghánskou vládou.

Rozhovory ale nezačaly mimo jiné kvůli sporům týkajícím se propuštění pěti tisíc vězňů z řad Talibanu a soupeření o moc mezi Ghaním a Abdulláhem. Ghaní podle volební komise v hlasování zvítězil, Abdulláh ale jeho výhru odmítl uznat s poukazem na rozsáhlé podvody.