Íránská raketa vybuchla u kokpitu ukrajinského letadla, oznámil Kyjev

Posádka ukrajinského civilního letadla, které bylo sestřeleno minulou středu po startu v Teheránu, zemřela okamžitě. V rozhovoru s kanadskou stanicí CBC v Kyjevě to řekl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Íránská raketa, která boeing zasáhla, explodovala v blízkosti kokpitu a do kabiny pilotů vlétly střepiny. Stroj se zřítil a v jeho troskách zahynulo všech 176 lidí, kteří byli na palubě.

Záchranáři na místě pádu ukrajinského letadla
Zdroj: Reuters/WANA Autor: Nazanin Tabatabaee

Úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zveřejnil fotografie, na nichž je vidět části kokpitu proražené střepinami na několika místech. Vyšetřovatelé se domnívají, že byly způsobeny při explozi střely.

Ukrajinští vyšetřovatelé si prý byli od počátku jisti, že boeing byl sestřelen. Také Kanada, USA a Velká Británie po středeční tragédii naznačovaly možnost takové verze, kterou Írán přiznal až v sobotu.

Do vyšetřování se zapojilo 45 odborníků z Ukrajiny a už po několika hodinách práce na místě jim bylo jasné, že letadlo bylo sestřeleno, tvrdil Danilov. Museli si ale informaci nechat pro sebe, dokud se Írán nepřizná.

„Nemohli jsme to ohlásit hned, protože našim expertům se tam špatně pracovalo, je to (Írán) problematická země,“ citovala Danilova CBC.

„Jak mohl někdo považovat civilní stroj za ohrožení?“

Detailní fotografie vraku poslali Ukrajinci svým kolegům do Kyjeva. „Měli jsme ty snímky v reálném čase a sledovali jsme, co se dělo na místě,“ řekl Danilov. Podle jeho slov byly části vraku rychle převezeny do blízkého hangáru, což se mnohým vyšetřovatelům nelíbilo.

Danilov není spokojen s íránským prohlášením, že letadlo se terčem střelby stalo omylem. Není mu jasné, jak mohl někdo považovat civilní stroj za ohrožení. „Toto je klíčový bod vyšetřování,“ řekl Danilov. Chce také, aby Íránci objasnili, zda šlo o technický, nebo lidský omyl.

Ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko oznámil, že Írán vydá Ukrajině skříňky o záznamu letu sestřeleného stroje. Zároveň označil za „nesmysl“ argument Íránců, že se letadlo nacházelo v blízkosti citlivého vojenského objektu. Země, které při nehodě přišly o své občany, budou podle Prystajka jednat o společném právním postupu vůči Íránu.

Íránské revoluční gardy případ vysvětlují jako rozhodnutí jednoho člena protivzdušné obrany, který měl na vyhodnocení hrozby a reakci na ni zlomky vteřiny.

Británie si předvolala íránského velvyslance

Britské ministerstvo zahraničí si předvolalo íránského velvyslance kvůli krátkému zatčení britského ambasadora v Teheránu Roberta Macairea, který se v sobotu v Teheránu zúčastnil vigilie za oběti katastrofy, při níž zahynuli i občané Velké Británie.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dříve informoval, že íránské úřady Macairea nakrátko zatkly. Byl podezřelý z podněcování násilí a po hodině byl propuštěn. Velvyslanec vysvětlil, že z místa, kde se konala vigilie, odešel hned, jakmile začali účastníci provolávat politická hesla.

Mluvčí úřadu britského premiéra Borise Johnsona řekl, že Londýn považuje velvyslancovo zadržení za nepřijatelné porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a je třeba to prověřit. „Chceme být ujištěni, že se to už nestane,“ sdělil mluvčí.