Europoslanci odmítli polské „zóny bez ideologie LGBTI“. Komise by podle nich měla zakročit

Poslanci Evropského parlamentu (EP) odsoudili diskriminaci lidí s menšinovou sexuální orientací, které se dopouštějí polské úřady. V reakci na vyhlášení „zón bez ideologie LGBTI“ v desítkách polských měst vyzvali polskou vládu, aby proti postupu místních samospráv zakročila.

Gay Pride ve Varšavě
Zdroj: ČTK, AP Autor: Czarek Sokolowski

Europarlament přijal usnesení na podporu sexuálních menšin v katolickém Polsku poté, co během letošního roku téměř osm desítek obcí či okresů stanovilo různá pravidla namířená proti LGBTI komunitě. Její zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgenderové osoby.

„EP vyzývá Polsko, aby rázně odsoudilo diskriminaci LGBTI lidí, včetně té ze strany místních úřadů, a bez výjimky zrušilo rezoluce útočící na práva LGBTI,“ uvedli europoslanci v usnesení schváleném výraznou většinou hlasů. Pro text hlasovalo 463 evropských zákonodárců, proti se postavilo 107. Dalších 105 se hlasování zdrželo.

Europarlament se v usnesení postavil za práva sexuálních menšin ve všech členských státech a vyzval Evropskou komisi, aby podnikla konkrétní kroky k jejich zajištění. V případě Polska to podle europoslanců může být i prostřednictvím současného řízení za porušování unijních hodnot, které proti Varšavě Brusel vede.

Samosprávy kladou důraz na autoritu rodiny

Polské obce se ve svých rezolucích hlásí ke křesťanské tradici a kultuře, s nimiž podle nich není tolerance k sexuálním menšinám v souladu, neboť útočí na autoritu rodiny či vývoj dětí.

Některé obce odmítají spolupracovat s nevládními organizacemi, které se ochraně práv menšin věnují. Tyto kroky už kritizoval polský ombudsman, podle něhož mohou porušovat princip rovného přístupu k občanům.

Lidé s menšinovou orientací však čelí verbálním útokům i z nejvyšších míst polské politiky. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBTI označil za hrozbu pro polský národ.

Jeho nacionálně konzervativní uskupení v říjnu obhájilo parlamentní většinu ve volbách. Jedním z předvolebních témat PiS přitom byla právě kritika sexuálních menšin.