Johnsona doprovodil k volbám pes, u některých místností se tvoří fronty

Britové v předčasných volbách vybírají poslance, kteří mají rozhodnout o podobě brexitu. Svůj hlas už odevzdala v prvních hodinách řada britských politiků včetně konzervativního ministerského předsedy Borise Johnsona. Pětapadesátiletý předseda vlády hlasoval poblíž sídla premiérů v londýnské Downing Street, doprovodil ho jeho pes Dilyn. Britská média hlásí fronty u volebních místností, především v Londýně.

Video Události ČT: Britové v předčasných volbách vybírají poslance
video

Události ČT: Britové v předčasných volbách vybírají poslance

K volbám, které mají vyřešit patovou situaci kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, si psa vzal i londýnský starosta Sadiq Khan. Na Twitteru napsal, že jeho Luna voličům vzkazuje, aby podpořili opoziční labouristy.

Jejich šéf a hlavní Johnsonův vyzyvatel Jeremy Corbyn už také hlasoval v jedné z volebních místností v metropoli. K urnám se dostavily rovněž skotská premiérka Nicola Sturgeonová a šéfka Liberálních demokratů Jo Swinsonová. 

Volby začaly v 08:00 SEČ a volební místnosti se uzavřou ve 23:00 SEČ. Krátce poté budou zveřejněny první odhady výsledků. Čeká se vítězství Johnsonovy Konzervativní strany. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté.

Video Zprávy ve 12
video

Volby rozhodnou o budoucnosti Spojeného království i EU

„Dvacetkrát delší fronty než minule“

Fronty se podle agentury PA Media tvoří především v Londýně. „(Řada) je asi dvacetkrát delší než (při předchozích volbách) v roce 2017 a než při místních a evropských volbách,“ řekl sedmadvacetiletý obchodní poradce Chris Schofield. „Atmosféra je velice londýnská: lidé spořádaně stojí a nikdo s nikým nemluví,“ dodal s nadsázkou.

Někteří voliči podle PA Media uvedli, že takové fronty nepamatují. Uživatel Twitteru z města Cambridge například napsal, že u jeho volební místnosti vidí frontu poprvé v životě. Podle Schofielda jsou si lidé vědomi mimořádné důležitosti hlasování.

Média ovládli psi u volebních místností

Britské volební zpravodajství se ale omezuje především na sdílení snímků psů u volebních místností, což je trend sociálních sítí posledních let, na připomínání souvislostí, volební zajímavosti a podobně.

Zákon totiž novinářům pod hrozbou pokuty nebo vězení zapovídá spekulovat na internetu a v audiovizuálních médiích o volebních výsledcích, přinášet výsledky průzkumů a vysílat rozhovory s voliči. Pro tištěná a on-line média platí o něco menší omezení, napsal server televize CNN.