
Horizont ČT24: Čína staví přehrady na Mekongu
Veletok Mekongu se táhne od Tibetu přes Myanmar, Laos, Thajsko, Kambodžu a Vietnam. V Tibetu mu říkají „voda kamene“, v Thajsku a Laosu „matka vod“, v Kambodži „velká voda“ a ve Vietnamu „řeka devíti draků“.
Řeka je zdrojem vody, potravy, úrodné půdy a závisí na ní doprava i celý cyklus života. Do něj však poslední roky zásadně zasahuje Čína stavbou řady přehrad i bagrováním řečiště pro průjezd velkých lodí. „Tenhle rok je nejhorší. Voda je tak nízko, musím lovit pořád dokola,“ stěžuje si thajský rybář Suk.
Peking má s povodím Mekongu hlavně obchodní plány. Chce využít obrovské síly proudu řeky k výrobě energie. Stavět vodní elektrárny mají v plánu všechny země jihovýchodní Asie, Čína má ale nejvíc prostředků i ambicí a postupuje nejrychleji.
Problematický je vliv Pekingu i kvůli sporům v Jihočínském moři. „Pro Čínu je to způsob, jak dosáhnout svého, to znamená geografického a ekonomického vlivu. Čína má moc, protože je na horním toku řeky. Může stavět hráze, jak chce, a země, které jsou na dolním toku řeky, s tím nic neudělají,“ vysvětluje thajský politolog Thitinan Pongsudhirak.
Pro tradiční asijské komunity podél Mekongu jsou geopolitické mocenské boje většinou vedlejší. Jde jim o obživu a kulturu, ve které vyrostly.