Správkyně Hongkongu zrušila schůzku s americkým senátorem. Ve městě pokračují protesty

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zrušila setkání s americkým senátorem Tedem Cruzem. Ten je nejvýše postaveným americkým politikem, který navštívil Hongkong od vypuknutí protivládních protestů před čtyřmi měsíci. Protivládní demonstranti mezitím znovu vyšli do ulic města, aby dali najevo nespokojenost s podle nich sílící kontrolou Pekingu nad touto bývalou britskou kolonií.

Protivládní demonstrující v Hongkongu
Zdroj: Reuters Autor: Athit Perawongmetha

O zrušení schůzky s Lamovou informoval sám Cruz, který se zastavil v Hongkongu na dva dny v rámci svého turné po regionu. Lamová podle něj požadovala, aby byla schůzka přísně důvěrná a aby o ní nemluvil s médii.

Republikánský senátor za Texas, který je otevřeným kritikem Číny, byl oblečen v černém, aby ukázal, že stojí na straně demonstrantů v Hongkongu, napsala agentura Reuters.

Lamová podle Cruze zřejmě nechápe, jak funguje svoboda vyjadřování a svoboda tisku. „To, že paní Lamová zrušila naše plánované setkání, není známkou síly. Je to známka slabosti. Je to známka strachu z demonstrantů protestujících v ulicích Hongkongu,“ citovala Cruze agentura Reuters. Úřad Lamové se zatím nevyjádřil.

Stanici metra poškodily zápalné lahve 

Ve městě mezitím pokračují protivládní protesty. Někdo během nich hodil zápalné lahve do stanice metra Kowloon. Nikdo nebyl zraněn, stanice ale byla těžce poškozena. Po zprávě o útoku na stanici podzemní dráhy byly do přilehlých ulic vyslány desítky pořádkových policistů.

Mnozí demonstranti si zakrývají tvář maskami, což vláda Lamové před týdnem zakázala. Demonstranti obličejovými maskami skrývají svou totožnost, ale také se jimi chrání před slzným plynem či pepřovým sprejem, které používají při zásazích policisté. Za porušení zákazu hrozí až rok vězení.

Minulý víkend protestovaly proti zákazu zakrývání tváře desítky tisíc lidí. Odpor vyvolaly také incidenty z minulých dní, při kterých policisté ostrými náboji postřelili dva mladíky. Demonstrace na mnoha místech vyústily ve střety s policií, která shromáždění rozháněla slzným plynem, vodními děly a obušky.

Demonstrace uvrhly Hongkong do největší krize od roku 1997, kdy se tato někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Spouštěčem protestů byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už správkyně Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.