Podvratné akce Ruska v Evropě má na svědomí elitní jednotka rozvědky GRU, píší The New York Times

Západní bezpečnostní experti dospěli k názoru, že ruské podvratné operace v Evropě jsou dílem elitní jednotky speciálně vycvičené k převratům, sabotážím a vraždám. Napsal to list The New York Times (NYT) s odvoláním na tvrzení špionážních pracovníků ze čtyř západních zemí. Útvar, který funguje nejméně deset let, má kódové označení „jednotka 29155“ a jeho operace jsou nepředvídatelné, uvedl list.

Odraz loga GRU – ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Dado Ruvic

Jednotka, která sídlí ve výcvikovém středisku na východě Moskvy, je součástí vojenské rozvědky GRU, píší NYT. Přestože detaily operací GRU zůstávají neobjasněné, západní experti už mají větší přehled o jejím interním uspořádání. Dvě jednotky GRU, 26165 a 74455, například napadly v roce 2016 servery americké Demokratické strany a zveřejnily uloupenou komunikaci poškozující Hillary Clintonovou, soupeřku Donalda Trumpa.

Aktivity jednotky 29155 jsou tak tajné, že o nich nemají informace ani ostatní operativci GRU. Agenti volně cestují Evropou, někteří jsou vyznamenanými veterány ruských válek v Afghánistánu, Čečensku nebo na Ukrajině. Šéfem jednotky je generálmajor Andrej Averjanov, uvádí newyorský list.

Pokus o puč v Černé Hoře, otrava Skripala i okupace Krymu

Západní zpravodajské služby poprvé identifikovaly skupinu v roce 2016 po nezdařeném převratu v Černé Hoře, jehož součástí měla být vražda tamního premiéra a obsazení parlamentní budovy.

Loni v březnu se dva agenti jednotky 29155 pokusili v jižní Anglii otrávit bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji armádním jedem novičok. Investigativní novináři za útočníky označili ruské agenty Anatolije Čepigu a Alexandra Myškina.

Ruské ministerstvo obrany v roce 2012 vyznamenalo tři speciální jednotky za mimořádné úspěchy ve vojenské službě. Jednou z nich byla jednotka 29155, dále pak jednotka 74455, která později organizovala vměšování do amerických prezidentských voleb, a třetí jednotka 99450, která se v roce 2014 podílela na okupaci ukrajinského Krymu před jeho anexí, napsal americký deník.

Absurdní, reaguje na zjištění NYT muž obviněný z vraždy Litviněnka  

Za informaci, která se míjí s realitou, podle zprávy agentury TASS označil článek NYT člen bezpečnostního výboru ruské Státní dumy Andrej Lugovoj.

„Bylo by těžké vymyslet si dobrodružnější scénář pro fantastický thriller,“ řekl agentuře muž obviněný v Británii z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který přeběhl k Britům a v roce 2006 byl v Londýně otráven radioaktivním poloniem. Podle Lugového je článek newyorského listu „absurditou, která je v rozporu se zdravým rozumem“.