Hlavní část vyšetřování Kuciakovy vraždy skončila, píší slovenská média

Slovenská policie ukončila hlavní část vyšetřování loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, informovala slovenská média s odvoláním na vyjádření advokáta jednoho z pěti obviněných v případu. Na přelomu září a října dostane obhajoba příležitost seznámit se s výsledky vyšetřování. Vražda odhalila napojení mafie na politiku, což vyvolalo v zemi krizi a vedlo k demisi premiéra Roberta Fica.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Po prostudování spisu bude možné navrhnout doplnění důkazů, připomněl Denník N. Vyšetřovatel pak rozhodne, zda takové žádosti vyhoví nebo podá prokuratuře návrh na podání obžaloby.

Slovenští prokurátoři už v létě uvedli, že závěr vyšetřování zmíněné dvojnásobné vraždy očekávají letos na podzim. Následně by měla být podána obžaloba.

Vyšetřování

Z objednání Kuciakovy vraždy policie v březnu obvinila Mariana Kočnera, o jehož podnikatelských aktivitách Kuciak psal. Zbylí čtyři podezřelí čelí obvinění v případu už od loňska.

Podle posledních informací byl vrahem Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové patrně jeden z obviněných Miroslav Marček, který se k činu během vyšetřování přiznal.

Kriminalisté jej nejdříve měli jen za řidiče a za střelce považovali jiného obviněného, Marčekova bratrance Tomáše Szabóa. Vražda se stala loni v únoru v domě Kuciaka a Kušnírové ve vesnici Veľká Mača nedaleko Trnavy. Kočner čelí obvinění také z trestných činů v oblasti ekonomické kriminality.

Někteří z obviněných v Kuciakově kauze jsou podezřelí i z dalších dvou vražd, a to podnikatele Petera Molnára a bývalého primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka, ale také z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.

Kuciakova vražda vyvolala loni na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989. V zájmu řešení vzniklé politické krize rezignoval z funkce premiéra šéf nejsilnější vládní strany Smer-SD Fico. V čele vlády jej nahradil místopředseda strany Peter Pellegrini.