Britská opozice jednotně proti Johnsonovi. Odvolejte uzavření parlamentu, vyzvala premiéra

Půl druhého milionu lidí ve Velké Británii už podepsalo petici proti přerušení schůze parlamentu několik týdnů před datem brexitu. Na svou funkci poté rezignoval vlivný konzervativní lord George Young. Opozice vyzvala premiéra Borise Johnsona, aby krok odvolal, nebo aby umožnil poslancům o něm hlasovat. Opoziční strany označily postup vlády za nedemokratický. Skotský soud mezitím řeší žádost desítek poslanců o zablokování londýnského rozhodnutí.

Video Události
video

Události: V Británii sílí odpor proti přerušení zasedání parlamentu

Po středečním kroku premiéra Johnsona má být schůze parlamentu přerušena ve druhém zářijovém týdnu a nová začne až 14. října, tedy pár týdnů před plánovaným brexitem. Podle vlády budou mít poslanci dost času projednat brexit, odpůrci ale mluví o nedemokratickém, případně neústavním kroku.

„Veřejnost nedala žádný mandát pro škodlivý brexit bez dohody. Premiér uzavírá parlament čistě s cílem zabránit poslancům, aby brexit bez dohody odvrátili,“ píše se v prohlášení šesti opozičních stran. Vyjádření zmiňuje také neobvyklou délku parlamentní přestávky a historický význam období, ve kterém byla nařízena.

Opozice chce zabránit brexitu bez dohody

Zástupce opozičních labouristů Barry Gardiner prohlásil, že jeho strana se pokusí navzdory časovému tlaku přijmout legislativu, která by zabránila brexitu bez dohody. Už v pondělí chtějí labouristé požádat o mimořádnou debatu v parlamentu.

Pokud by se poslancům nepodařilo přijmout zákon, který by brexit bez dohody vyloučil, zbývá možnost vyjádřit Johnsonově vládě nedůvěru. List The Sun ale upozornil, že v případě chystaného hlasování o nedůvěře by Johnson zřejmě vyvolal předčasné volby, jejichž termín by ovšem až stanovil na listopad. Brexitu na konci října by to tak nezabránilo.

Rozkol v Konzervativní straně

Jeden z hlavních Johnsonových spojenců, Jacob Rees-Mogg, označil rozhořčení opozice za „předstírané“. Podle něj je nyní na Evropské unii, aby se rozhodla pro rozumnou dohodu nebo odchod Británie z bloku bez ní.

Jiný konzervativec naopak kvůli vývoji raději složil funkci. George Young, který ve Sněmovně lordů dohlížel na stranickou disciplínu při hlasování, uvedl, že Johnsonův krok „podkopává zásadní roli parlamentu v kritickém okamžiku“ britské historie. 

video Spolupracovník ČT Kytka: V Británii vládne už třetí rok politická krize
Video Události, komentáře
video

Spolupracovník ČT Kytka: V Británii vládne už třetí rok politická krize

Ve Skotsku mezitím rezignovala dlouholetá šéfka tamních konzervativců Ruth Davidsonová, která v minulosti hlasovala pro setrvání v EU. Svůj odchod zdůvodnila rodinnými důvody a premiérovi vyjádřila podporu. „Absolutně stojím za snahou premiéra uzavřít dohodu, která může projít v Dolní sněmovně, a žádám své kolegy, aby o ni usilovali taky,“ zdůraznila.

Sedmdesát pět poslanců se už v červenci obrátilo na soud v Edinburghu, aby vydal dočasný příkaz zablokovat rozhodnutí Londýna. Zákonodárci chtějí, aby skotský soud došel k závěru, že přerušení práce parlamentu před brexitem je „nezákonné a neústavní“ a že by mělo „nezvratné právní, konstituční a praktické dopady na Spojené království“, píše BBC. Většina Skotů v červnu 2016 hlasovala pro setrvání v Unii.

O brexitu se ve čtvrtek hovořilo i na neformální schůzce ministrů zahraničí zemí EU v Helsinkách. „Pořád doufáme, že bude možné vyhnout se brexitu bez dohody,“ podotkl nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, podle kterého by nebyl neřízený odchod Británie z EU v ničím zájmu.

Johnsonův poradce pro evropské záležitosti David Frost jednal ve čtvrtek v Bruselu o možné nové brexitové dohodě. Podle médií však nepřišel se žádnými novými návrhy ohledně irské pojistky a odmítl další odsun brexitu.