Silné bouře udeřily ve Španělsku, Slovinsku, Rakousku a Itálii, vyžádaly si nejméně čtyři oběti

Silné bouře doprovázené lijáky, jež zasáhly v noci na neděli severní a střední Itálii včetně Říma, Slovinsko a také jižní a východní Rakousko, způsobily vážné škody a vyžádaly si nejméně čtyři oběti. Barcelonu a její okolí po bouřkách zasáhly zase povodně, voda dosahovala v některých místech po kolena. Varování před výjimečnými srážkami nadále platí podle serveru meteoalarm.com v severní oblasti Jaderského moře a v centrální Itálii v okolí Říma. Nižší stupeň výstrahy platí pro severní Itálii, západní Chorvatsko, severozápad Rakouska a jihovýchod Francie. Na Slovensku narazil rychlík do stromu, který spadl v bouřce.

Video Události
video

Po vlně veder zasáhly Evropu silné bouřky

V okolí Říma udeřila bouře v noci na neděli, napsal web deníku La Repubblica. Ve městě Fiumicino poblíž mezinárodního letiště Leonarda Da Vinciho, které obsluhuje italskou metropoli, odnesl silný vichr malé osobní auto i s řidičkou několik desítek metrů ze silnice do blízkého kanálu. Žena nehodu nepřežila.

Druhou obětí bouří se stal 72letý muž, kterého našli v neděli ráno mrtvého v potoce v toskánském městě Arezzo a třetí 45letá Norka, kterou zabil blesk v Alpách nedaleko Bolzana.

Letiště u Fiumicina muselo na několik hodin přerušit provoz, jedna z jeho ranvejí je stále uzavřená. V okolí města způsobil živel rozsáhlé škody. „Vypadá to tady jako po válce,“ uvedl starosta města Esterino Montino.

Škody a záplavy hlásí také Řím, kde museli hasiči evakuovat obyvatele jednoho z domů, když voda zatopila sklep budovy. Záplavy také narušily provoz metra, kvůli vodě v tunelech musely být dočasně uzavřeny dvě stanice.

Prudké bouře se v sobotu přehnaly také přes Slovinsko, kde místní média informují o jedné oběti. Jedenasedmdesátiletého muže zabil odpoledne nedaleko města Koper blesk.

Barcelonu a její okolí zasáhly v sobotu po silné bouři povodně. Podle meteorologů jen za půl hodiny napršelo 42 milimetrů srážek. V některých místech pak voda dosahovala lidem až po kolena. Prudký déšt zkomplikoval dopravu i na barcelonském letišti. Zatím tamní úřady nehlásí žádná zranění.

Bouřková fronta se v noci na neděli začala přesouvat i nad chorvatské pobřeží, částečně zasáhla Istrii a během dne pak déšť doprovázený silným větrem postoupil dále do Dalmácie, kde pomohl hasičům v boji s rozsáhlým požárem u Šibeniku. Špatné počasí vyhnalo většinu lidí z pláží, objevily se i vodní sloupy připomínající tornádo, které na ostrově Krk vyhodily na břeh několik člunů.

Bouře způsobily škody také ve Štýrsku, Korutanech a v Burgenlandu v Rakousku, informovala agentura APA. Ve Štýrsku bylo podle rádia ORF v sobotu v noci v pohotovosti přes tisíc hasičů. Živel vyvracel stromy a poničil střechy, které museli hasiči rychle zajistit, jelikož meteorologové předpovídají v oblasti další silné bouře.

Blesk zapálil ve Štýrsku také dva domy a v Alpách poblíž obce Palfau zranil šestici záchranářů, která se vracela ze zásahu v horách.

Na některých místech Rakouska padaly kroupy o velikosti tenisových míčků. Bouře podle médií způsobily škody na zemědělské úrodě ve výši asi tří miliard eur (76,9 miliard korun), poničily rovněž i skleníky.

V Tyrolsku zablokovaly popadané stromy a sesuvy sutiny několik silnic, na jejich uvolnění pracovaly desítky hasičů. Zaplavené ulice a několik aut zasypaných sesunutou půdou hlásí také nejzápadnější rakouská spolková země Vorarlbersko. O žádných mrtvých ani zraněných Rakousko neinformovalo.

U středoslovenské Hronské Dúbravy nedaleko Zvolena narazil v neděli večer rychlík do stromu, který na koleje spadl během bouřky. Při nehodě utrpěl jeden člověk lehké zranění. Trať mezi Zvolenem a Bratislavou musela být uzavřena a spoje podle portálu aktuality.sk nabraly asi dvouhodinová zpoždění.

V Německu, které v uplynulém týdnu sužovaly teploty nad čtyřicet stupňů, se v neděli podařilo uhasit řadu lesních požárů, které hořely především na severu a východě země. Nedaleko přístavního města Cuxhaven, kde ústí Labe do Severního moře, zasahovali hasiči u velkého požáru obilí na vyprahlém poli. Dým, který z pole stoupal, vítr zavál na nedaleké tábořiště, kde museli následně kvůli dýchacím potížím ošetřit 62 lidí.

V Česku meteorologové do pondělí prodloužili varování před aktuálními bouřkami, které mohou být doprovázené přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým větrem o rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Hrozí i rozvodnění malých toků. Sever Čech bouře zasáhnou až v neděli odpoledne, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).