Soud nařídil odtajnit část Muellerovy zprávy, která se týká Trumpova exporadce Flynna

Federální soud ve Spojených státech nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti odtajnit část zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Rozhodnutí se týká té části zprávy, která se zabývá bývalým poradcem prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michaelem Flynnem. Agentura AP poznamenala, že je to poprvé, co soud nařídil odtajnit neveřejné pasáže Muellerovy zprávy.

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn
Zdroj: REUTERS Autor: Carlos Barria

Ministr spravedlnosti William Barr v polovině dubna zveřejnil Muellerovu zprávu, která uzavírá dvouleté vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby v USA v roce 2016.

Mueller dospěl k závěru, že Trumpův štáb ani žádný jiný Američan s Moskvou tajně kvůli volbám nespolupracoval, otázku možného bránění průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Trumpa nechal otevřenou.

Zveřejněná zpráva, která má takřka pět set stran, ale není plně dostupná. Část pasáží je začerněná kvůli neskončenému vyšetřování nebo ochraně lidí, kteří s kauzou nemají nic společného. Nedostupné jsou také výpovědi před velkou porotou.

Kongres se prozatím neúspěšně snaží Barra přinutit, aby mu vydal necenzurovanou verzi zprávy, což ministr odmítá.

Flynn se přiznal ke lži

Do sporu teď na žádost prokuratury zasáhl soud, který ve čtvrtek nařídil, aby ministerstvo zveřejnilo všechny pasáže týkající se Flynna. Ten nyní čeká na verdikt o trestu za to, že vyšetřovatelům podával lživé informace o stycích s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

Flynn se k činu doznal v prosinci 2017 a s vyšetřovateli pak široce spolupracoval, za což Mueller soud požádal, aby bývalého poradce neposílal do vězení.