Budoucnost NATO? Informační válka a odstrašování Ruska, ale i možní nováčci

3 minuty
Události ČT: Jaká je budoucnost NATO?
Zdroj: ČT24

Už dvacet let je Česká republika členem Severoatlantické aliance, jejíž priority se postupně mění. V nejbližší budoucnosti mezi klíčové cíle patří odstrašení Ruska a s tím související posílení mise v Pobaltí, ale i boj s falešnými zprávami. Aliance by také do svých řad mohla přivítat nové členy, mluví se třeba o Gruzii či Makedonii.

Aliance reaguje na změněnou bezpečností situaci v Evropě demonstrací síly. Na podzim loňského roku se konalo v Norsku největší vojenské cvičení od konce studené války. Mezi padesáti tisíci vojáky byli i Češi.

Posílení mise v Pobaltí

Už v roce 2016 NATO rozhodlo o posílení přítomnosti na severovýchodě. V Pobaltí se soustředí především na Rusko a oblast Kalinigradu, kde vyvolává znepokojení rozmístění balistických raket typu Iskander.

„Putin a Lavrov zjednodušeně říkají, že chtějí zničit současnou bezpečnostní architekturu Evropy a nahradit ji jinou, která bude brát v úvahu Rusko, a ne Spojené státy,“ podotkl ředitel Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost v Estonsku Sven Sakkov.

Část předsunutých sil v Pobaltí Aliance koordinuje z polského Elblagu. „Odstrašit je na prvním místě. A v tomto kontextu ujistit, že NATO je jednotné. Víme, co se dělo v roce 2008 v Gruzii a 2014 na Ukrajině,“ upozornil velitel Mnohonárodní divize severovýchod Krzysztof Motacki.

V Pobaltí působí i stovky Čechů v mezinárodních misích v Litvě, Lotyšsku a Estonsku, kde budou od září znova střežit vzdušný prostor Baltu gripeny z Čáslavi. Polsko navíc dlouhodobě usiluje o stálou americkou přítomnost.

Naopak turecko-americké vztahy se ochladily. USA mají vůbec nejsilnější armádu v NATO, Turecko hned druhou nejsilnější, státy se přitom rozcházejí v pohledu na Írán, zbrojní výdaje nebo vojenské operace v regionu.

Ankara chce přes výtky Washingtonu a hrozbu sankcí koupit ruský systém protivzdušné obrany S-400. Strategický a jediný člen NATO v bouřlivé oblasti Blízkého východu navíc nelibě nese americkou podporu Kurdů v Sýrii.

Zatímco pro Pentagon představují spojence, pro Ankaru jsou to teroristé. „Turecko nikdy nedopustí teroristický koridor podél své hranice. Zničíme ho za každou cenu. Nejde jen o Sýrii, ale o budoucnost Turecka a tureckého národa,“ konstatoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Aliance také vede tichou válku na poli informací a dezinformací. Třeba sofistikované roboty v Rize vyhodnocují elektronickou stopu uživatelů na sociálních sítích a cílí obsah tak, aby je ovlivnily. „Přemýšlejte, kdo vám tuhle informaci dává, jaký je zdroj, jaký je pravděpodobně jeho záměr,“ říká ředitel Centra strategické komunikace NATO Janis Sarts.

Rozšiřování řad

Pokud jde o rozšiřování NATO, zatím poslední nováček je z Černé Hory. Příslib vstupu získaly už dřív další země: Gruzie, Ukrajina a Makedonie. Ukrajinský parlament ale odhlasoval, že se o členství ucházet nebude, a Makedonie dosud čekala na vyřešení sporu s Řeckem o svůj oficiální název.

Mluví se i o Kypru, tomu ale ve vstupu brání jedna z členských zemí – Turecko. Potenciálním kandidátem na přijetí je i Bosna a Hercegovina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 3 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 4 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 7 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...