Při explozi v Doněcku zahynul lídr separatistů Zacharčenko. Putin slibuje potrestání viníků

3 minuty
Při explozi v Doněcku zahynul lídr separatistů Zacharčenko
Zdroj: ČT24

Při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny zahynul jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Tvrdí to ruské agentury s odkazem na separatistické úřady. Informaci později potvrdila i regionální média. K explozi došlo v doněcké kavárně Separ. Podezřelí byli zadrženi. Ruská diplomacie vzápětí obvinila z atentátu Kyjev. Ten mluví o sporu „teroristů a jejich ruských sponzorů“.

„K výbuchu došlo v kavárně Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění,“ řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů. Restaurace Separ, která se původně jmenovala Separatist, stojí v centru Doněcku, nedaleko Zacharčenkovy rezidence.

Podezřelé z atentátu se podle zdroje agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý „ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby“.

V Doněcku platí výjimečný stav

„Internetový portál Life tady v Moskvě soudí, že za vraždou může stat jeden ze členů Zacharčenkovy ochranky. Na něj bylo už několik atentátů a ochranka byla velmi početná. Každopádně Doněck je dnes uzavřeným městem – nikdo do něj nemůže vjet, nikdo nemůže vyjet a platí tam výjimečný stav,“ informoval zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Spekuluje se podle něj i o tom, že bombu mohl umístit do kavárny některý z jejích pracovníků, jelikož budova byla dobře zabezpečená. Zraněno je podle Karase dalších deset lidí – o život bojuje vedoucí mládežnické organizace v Doněcku. Některá média uváděla, že zranění utrpěl i separatistický „ministr financí“ Alexandr Timofejev.

Zacharčenko byl nepříjemným symbolem pro Ukrajince, protože na jeho rukách je hodně ukrajinské krve, zároveň byl ale i svědkem a spolupracovníkem ruské strany v nejhorších letech. S tím, jak vidíme, že jsou likvidováni předáci separatistů nejen na okupovaném, ale i na ruském území, tak bych řekla, že tak silní ukrajinští diverzanti nejsou.
Lenka Víchová
ukrajinistka
3 minuty
Zpravodaj ČT Karas: Vražda Zacharčenka může zvýšit napětí na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Podle ruského ministerstva zahraničí nese za smrt separatisty odpovědnost Kyjev, píše agentura RIA Novosti. Mluvčí diplomacie Marija Zacharovová prohlásila, že Zacharčenkova smrt dokazuje, že Kyjev se rozhodl zapojit do „krvavého boje“ a zříct se svých slibů, že bude usiloval o mír. Předseda povstaleckého sněmu Denis Pušilin rovněž přičetl Zacharčenkovu smrt Kyjevu. „Je to další agrese od Ukrajiny. Doněck se pomstí za tento zločin,“ prohlásil.

Pozůstalým po Zacharčenkovi už kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, který podle Kremlu počítá s tím, že „organizátoři a vykonavatelé vraždy budou po zásluze potrestáni“. Vyšetřovací výbor, což je jakási ruská obdoba amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), označil atentát za „akt mezinárodního terorismu“.

Ukrajinská tajná služba SBU naopak tvrdí, že atentát je výsledkem sporu mezi „teroristy a jejich ruskými sponzory“. Podle televize 112, která SBU citovala, mohlo dojít k „vnitřním konfliktům mezi separatisty, souvisejícím především s přerozdělováním zcizených podniků“. Není prý ani vyloučeno, že se ruské tajné služby se rozhodly zbavit osoby, která Rusům začala
překážet. Mluvčí SBU zároveň odmítla ruské obvinění jako nepravdivé.

Moskva popírá, že by na pomoc separatistům v Donbasu posílala těžkou bojovou techniku a vojáky regulérní ruské armády. V minulosti ale připustila, že na straně rebelů bojují ruští dobrovolníci.

Expanze byla pro Zacharčenka prioritou

Zacharčenko, pocházející z doněcké hornické rodiny, se do čela doněckých separatistů postavil počátkem srpna 2014, kdy ve vedení povstalecké vlády nahradil Rusa Alexandra Borodaje. Do povědomí se zapsal mimo jiné antisemitskými výroky na tiskové konferenci, kdy prohlašoval, že Ukrajině vládnou Židé.

„Prezidentem“ neuznané Doněcké lidové republiky byl zvolen začátkem listopadu 2014. Nikdy se nechtěl spokojit se současnými hranicemi samozvaného státu. „V každém z těchto měst, která jsou okupována, zavlaje naše vlajka – ve Slavjansku, Kramatorsku, Mariupolu a dalších. Ani centimetr půdy nedáme okupantům,“ prohlašoval před čtyřmi lety.

Loni vyhlásili doněčtí separatisté v čele se Zacharčenkem stát Malorusko, k němuž přičlenili 19 ukrajinských regionů. Součástí státu měly být ukrajinské oblasti od západní Lvovské až po Donbas na východě s tím, že Kyjev měl být jen kulturním centrem. Luhanští rebelové se ale odmítli na projektu podílet a tento samozvaný stát se nesetkal s uznáním ve světě.

Při atentátech zahynulo už několik povstaleckých vůdců. Zacharčenko byl z nich nejvýše postavený. V říjnu 2016 zahynul při výbuchu ve výtahu vojenský velitel ruského původu Arsen Pavlov zvaný Motorola. Dalšího z vojenských velitelů Michaila Tolstycha zvaného Givi zabila loni raketa přímo v jeho kanceláři. 

Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.

3 minuty
Zpravodaj ČT Karas: Bombu mohl umístit do kavárny někdo z pracovníků
Zdroj: ČT24

Atentát přišel dva dny po vyhlášení nového příměří

Před dvěma dny mělo začít na východě Ukrajiny platit příměří. Těchto pokusů byly od roku 2014 už více než dvě desítky, žádný ale nevydržel víc než pár hodin. I tentokrát hlásila pozorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) více než sedmdesát porušení klidu zbraní během prvních 24 hodin.

Konflikt v Donbasu vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než deset tisíc mrtvých.

5 minut
Ukrajinistka Víchová: O likvidaci Zacharčenka se mluvilo delší dobu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dudovi naslouchala Evropa i USA, doma ale rozděloval

Polského prezidenta Andrzeje Dudu v srpnu vystřídá Karol Nawrocki. Během deseti let v čele země se Duda stal jednou z nejvýraznějších současných politických osobností východní Evropy, které naslouchal Brusel i Washington. Za svůj pragmatický přístup ke kremelské hrozbě a aktivní pomoci Ukrajině čelící ruské agresi si vysloužil mezinárodní uznání. V domácí politice se nicméně nedokázal zbavit nálepky politika stranícího konzervativcům.
před 55 mminutami

Netanjahu jednal s Trumpem podruhé v krátké době

Americký prezident Donald Trump jednal podruhé ve dvou dnech s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle amerických médií debatovali státníci hlavně o situaci v Pásmu Gazy a o možném příměří mezi teroristickým hnutím Hamás a židovským státem. Podle Trumpova vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa se obě strany „přibližují dohodě“. Jednání se týkalo i vztahů s Íránem.
02:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při povodních v Texasu přišlo o život více než sto lidí

Počet obětí bleskových záplav v centrální části Texasu se zvýšil na 109, podle serveru televize CNN to uvedl texaský guvernér Greg Abbott. Nejvíce mrtvých připadá na okres Kerr, kde zemřelo 87 lidí, z nichž tři desítky byly děti. Jen v tomto okrese pohřešují úřady na 161 lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, prohlásil Macron v britském parlamentu

Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, řekl v úterý podle agentury Reuters v projevu v britském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistily příměří. Macron je i s manželkou Brigitte na třídenní státní návštěvě Británie. Na hradě Windsor je přivítal král Karel III. s královnou Camillou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stavba větrných elektráren na Ukrajině ničí přírodu, tvrdí ekologové

Ukrajina se snaží decentralizovat svou energetickou soustavu, ale v Zakarpatí se tento projekt setkal s odporem. Ukrajinská firma po přesunu z východu země staví větrné turbíny vysoko v horách, což podle ekologů likviduje přírodu. Jak zjistil štáb České televize, stavba zřejmě souvisí se slibem dodávat zelený vodík do zemí Evropské unie včetně Česka.
před 11 hhodinami

Jednání Tokia s USA o clech se zadrhla. Soul věří, že si Trumpa získá

Písemnou informaci o výši plošných cel zaváděných od srpna obdrželo od Spojených států celkem čtrnáct převážně afrických a asijských zemí. Mezi nimi jsou i američtí spojenci jako Japonsko a Jižní Korea, jimž hrozí tarif 25 procent. V případě Tokia se vyjednávání zasekla na samostatných clech na auta, z nichž prezident USA nechce ustoupit. Soul pak věří, že si šéfa Bílého domu získá díky technologiím a spolupráci v loďařském průmyslu, o kterou projevil zájem. O něco náročnější vyjednávání Washington podle analytiků vede s Pekingem.
před 11 hhodinami

Atentátník na Fica odmítl uzavřít dohodu, žádal nižší trest

Muž obžalovaný z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu. Žádal totiž uložení nižšího trestu, než při takovéto dohodě předpokládá zákon, vyplývá z vyjádření žalobkyně a obžalovaného Juraje C. po zahájení hlavního líčení v případu. V něm útočníkovi hrozí doživotí. Obhájce obžalovaného zpochybnil návrh obžaloby, aby byl jeho klient souzen za trestný čin teroristického útoku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...