Myslel, že dává přítelkyni parfém. Ta si však na kůži rozstříkla smrtící novičok

Brit, který přežil kontakt s nervovým plynem novičok, popsal svůj příběh v televizi ITV News. „Byla to olejovitá tekutina jen s malým zápachem,“ vybavuje se Charlie Rowley kontakt s nebezpečnou látkou. Našel ji v krabici v malé skleněné lahvičce, která připomínala parfém. Že o voňavku rozhodně nešlo, zjistil záhy poté.

Video Události
video

Události: Brit si myslel, že našel parfém. Byl to novičok

Když po týdnu v nemocnici Charlie Rowley nabyl vědomí, britská policie mu oznámila, že se s partnerkou Dawn Sturgussovou pravděpodobně otrávili ruskou chemickou zbraní známou jako novičok. Rowley se v tomto okamžiku také dozvěděl, že jeho přítelkyně kontaktu s chemikálií podlehla.

Zpráva ho šokovala a se ztrátou ženy, s níž plánoval žít, se vyrovnává těžko. Považuje za velmi nezodpovědné „jen tak“ odhodit jed, který může kdokoliv najít. „Mohly to být děti,“ upozornil v rozhovoru pro ITV News Rowley. 

Přiotrávený Brit byl z nemocnice propuštěn minulý týden a policii poskytl nové stopy, jak mohla být nervově paralytická kapalina propašována přes hranice. Lahvičku připomínající parfém zabalenou v celofánu prý našel uvnitř zhruba sedmicentimetrové lepenkové krabičky.

Kde krabičku objevil, ovšem nedokázal vyšetřovatelům říct. Všechny vzpomínky mu splývají. Onen víkend byl s partnerkou v Salisbury. Domnívá se, že „parfém“ našel s největší pravděpodobností někde v okolí Amesbury.

Rowley rád hledal a sbíral drobnosti. Dával je partnerce jako dárky

Přátelé popsali Rowleyho jako takzvaného „potápěče“, který hledá v kontejnerech a odpadkových koších cenné předměty a drobnosti. Ty pak dával své přítelkyni jako dárky. Že rád sbírá věci, přiznal i v rozhovoru.

Uvedl, že všechno se zdálo jako nové. Lahvička vypadala netknutá, byla utěsněná a zalepená. Doma ji měl dokonce několik dní. Onoho rána (30. června) dal „voňavku“ své přítelkyni Dawn Sturgussové. Ta ji považovala za velmi drahou, podle Rowleyho dokonce poznala značku. 

„ Myslel jsem, že nedělám nic víc, než že jí dávám dárek.“

Charlie Rowley

Brit otrávený novičokem

Rowley si pamatuje, jak si v koupelně jeho přítelkyně stříkla domnělou voňavku na zápěstí a otřela si je o sebe. Během patnácti minut ji rozbolela hlava a chtěla po Rowleym prášky proti bolesti. Když se do koupelny vrátil, našel ji ležet oblečenou ve vaně a ve velmi špatném zdravotním stavu.

Jed pochází z otravy Skripalových 

Rowley sám přišel do styku s novičokem, když se snažil na lahvičku připevnit rozprašovač. Jakmile závěr utáhl, umyl si ruce. V rozhovoru si vybavil, že šlo o olejovitou tekutinu, která konzistencí ani vůní parfém nepřipomínala. Ovšem příliš pozornosti tomu nevěnoval.

Britské úřady jsou přesvědčeny, že šlo o stejnou látku, která byla použitá k otravě bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

Podle všeho traviči Skripalových ve spěchu nádobku se zbývajícím jedem odhodili. Britské úřady ji ovšem ani po prohledání okolí útoku na ruského špiona nenašly.