Britská policie našla lahvičku s novičokem. Byla v domě jedné z obětí

Britská policie objevila zdroj nervově paralytické látky novičok, kterou se před dvěma týdny otrávili dva Britové v jihoanglickém Amesbury nedaleko Salisbury. Šlo o malou lahvičku, která se našla v domě jedné z obětí otravy. 

Pár se v Amesbury novičokem otrávil na začátku července. Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová na následky zemřela v nemocnici v neděli 8. července večer. Její o rok starší partner Brit Charlie Rowley se probral v úterý 10. července a zůstává v kritickém stavu.

Podle policie přišli do styku s nervově paralytickou látkou nešťastnou náhodou. Jestli otrava mladého britského páru souvisí s otravou dvojitého špióna Sergeje Skripala a jeho dcery,  policie zatím vyšetřuje. 

„V tuto chvíli není možné říci, zda nervová látka zjištěná při tomto incidentu souvisí s útokem na Sergeje Skripala a Juliji Skripalovou,“ řekl v pondělí šéf britské protiteroristické jednotky Neil Bosu.

Skripal i jeho dcera se z otravy zotavili a nyní se nacházejí na neznámém místě. Británie ze zodpovědnosti za jejich otravu obvinila Rusko, které to odmítá.

Podle policie se našla malá lahvička při prohlídce Rowleyho domu. Laboratorní testy prokázaly, že obsahovala látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech v Sovětském svazu. Jak se nádobka do domu dostala, vyšetřovatelé zatím nevědí.

Odborníci v armádním zařízení Porton Down podle policejního prohlášení nadále provádějí testy, aby zjistili, zda je novičok z lahvičky stejné řady jako ten, který byl použit v případě Sergeje Skripala a jeho dcery.