Jde o válku a mír, hodnotí Merkelová složitou situaci kolem smlouvy s Íránem

Evropa je stále v plenkách, pokud jde o společnou zahraniční politiku. Teď ale musí vzít svůj osud do vlastních rukou, protože USA ji jen tak bránit nebudou. Během předávání Ceny Karla Velikého francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Situaci po vypovězení jaderné dohody s Íránem Spojenými státy považuje za extrémně komplikovanou. Jde podle ní o otázku války a míru.

Video Zprávy v 16
video

Světoví politici reagují na napjatou situaci na Blízkém východě

S Donaldem Trumpem se Merkelová neshodne v řadě zahraničněpolitických otázek, nejde jen o dohodu s Íránem, ale i třeba o klimatickou dohodu, od níž Trump dříve také odstoupil. Za Merkelovou stojí francouzský prezident Macron či britská premiérka Theresa Mayová, kteří před vypovězením jaderné smlouvy varovali a chtějí ji stejně jako zbývající mocnosti dodržovat i nadále.

Kancléřka teď varovala, že vývoj kolem Íránu může být krizový. „Víme, že stojíme před extrémně komplikovanou situací. Eskalace posledních hodin ukazuje, že jde skutečně o válku a mír, a můžu jen na všechny zúčastněné apelovat, aby jednali zdrženlivě,“ poznamenala Merkelová v reakci na útok íránských jednotek umístěných v Sýrii na izraelské cíle a následnou izraelskou odvetu.

Merkelová později řekla íránskému prezidentovi Hasanu Rouhánímu v telefonickém rozhovoru, že podporuje udržení mezinárodní jaderné dohody s Íránem, dokud se jí Teherán bude řídit.  Merkelová také rovněž vyzvala k rozhovorům o íránském balistickém programu a regionálních aktivitách Íránu, včetně jeho postupu v Sýrii a Jemenu. Tato jednání by se podle kancléřky měla uskutečnit „v širším formátu“.

Video Studio ČT24
video

Arabista Jan Veselý: Spojitost s vypovězením jaderné dohody bychom neměli přeceňovat

Také Macron už vyzval ke zklidnění situace, podobně reagoval i Londýn. „Odsuzujeme íránské útoky na Izrael. Izrael má jasné právo se bránit,“ uvedl mluvčí Mayové. „Vyzýváme Írán, aby se zdržel dalších podobných útoků,“ dodal.

Narůstající vojenské napětí mezi Izraelem a Íránem znepokojuje rovněž Rusko. „Ta situace vyvolává obavy. Je třeba pracovat na zmírnění napětí,“ citovala agentura TASS náměstka ruského ministra zahraničí Michaila Bogdanova.

Americký prezident Donald Trump vypověděl smlouvu v úterý a chystá tvrdé protiíránské sankce. Krok zasáhne desítky amerických firem nejen v USA, ale i v Evropě. Šéf Bílého domu chce lepší smlouvu, nebo žádnou.

„Buďme upřímní, pokud jde o společnou zahraniční politiku, je Evropa ještě v plenkách,“ upozornila Merkelová v Cáchách. Společná zahraniční politika je podle ní existenciálně nutná.

Druh konfliktů se od konce studené války zásadně změnil, a navíc se řada z nich odehrává „přímo před našimi dveřmi“, podotkla dále kancléřka. „A už to není tak, že nás Spojené státy budou prostě bránit, ale Evropa musí vzít svůj osud sama do svých rukou. To je úkol budoucnosti,“ zdůraznila Merkelová, která od nástupu Trumpa do úřadu amerického prezidenta v podobném duchu hovoří opakovaně.