Macron převzal cenu Karla Velikého. Má schopnost nadchnout pro Evropu, ocenila Merkelová

Ředitel institutu Europeum Bartovic: Macron si cenu zaslouží (zdroj: ČT24)

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Cáchách na západě Německa dostal Cenu Karla Velikého za zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Německá kancléřka Angela Merkelová pronesla laudatio a ocenila Macronovu jasnou představu reforem Evropské unie i schopnost nadchnout pro ni lidi.

„Za prvé, Emmanuel Macron ví, co Evropu v jádru drží pohromadě. Za druhé, Emmanuel Macron má jasnou představu o tom, kam a jak by se Evropa měla dále rozvíjet. A za třetí, Emmanuel Macron přináší svou schopnost nadchnout pro Evropu,“ řekla šéfka německé vlády. Vyzdvihla Macronův dopad na evropskou politiku za pouhý rok v úřadu.

„V podobě Macrona vstoupil na evropské jeviště mladý politik, pro něhož je evropská integrace a společná měna samozřejmostí. Politik, který možná také právě proto cítí, že tato samozřejmost je největším rizikem pro evropskou integraci, pro evropský model,“ poznamenala také Merkelová, která varovala před nacionalismem a autoritářskými tendencemi a vyzvala k angažmá za zachování demokracie, svobody a vlády práva.

Macron vyzval ke skutečným reformám

Čtyřicetiletý politik prestižní ocenění dostal mimo jiné za svůj vášnivý boj proti nacionalismu a izolacionismu i za oživení debaty o Evropě a vlastní vizi její budoucnosti. Ve svém projevu po převzetí ceny znovu zdůraznil právě nutnost reforem. „Potřebujeme skutečnou reformu, ne reformu v uvozovkách,“ poznamenal s tím, že by eurozóna měla mít vlastní rozpočet. Kritizoval také německé přebytky zahraničního obchodu, které podle něj jdou na úkor jiných.

V některých oblastech se zatím představy Macrona a Merkelové – jejíž plány jsou daleko opatrnější – neshodují. Přesto šéfka německé vlády uvedla, že do června obě země předloží společné návrhy na prohloubení eurozóny a také reformu zahraniční a obranné politiky. Evropa podle Merkelové potřebuje nový začátek. 

  • Mezinárodní cena Karla Velikého (Der Internationale Karlspreis zu Aachen) se uděluje v Cáchách od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Je jednou z nejprestižnějších evropských cen.
  • Cena odkazuje na Karla I. Velikého, vládce Franské říše a zakladatele pozdější Svaté říše římské, jenž v Cáchách sídlil a je ve městě pohřben. Do historie se zapsal jako první evropský sjednotitel, za což si vysloužil přízvisko otec Evropy. V jeho říši se mu podařilo upevnit centrální moc, šířit křesťanskou víru, vzdělanost, jednotné písmo i latinu jako dorozumívací jazyk.
  • Základy ceny položil v prosinci 1949 zakladatel čtenářského spolku „Corona Legentium Aquensis“ Kurt Pfeiffer, který navrhl udělovat novou cenu mimo jiné za nejvýznamnější přínos k rozvoji porozumění v západní Evropě.
  • Mezi držitele ceny patří i bývalý český prezident Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991. V minulosti ocenění dostali například v roce 1988 tehdejší francouzský prezident Francois Mitterrand společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem, v roce 2000 americký exprezident Bill Clinton, v roce 2008 kancléřka Angela Merkelová a loni předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Prvním nositelem ceny se v roce 1950 stal zakladatel panevropské myšlenky Richard Coudenhove-Kalergi.
  • V květnu 2016 cenu Karla Velikého přijal ve Vatikánu papež František, který byl oceněn za naději a povzbuzení, které podle poroty přináší Evropanům. V roce 2004 obdržel „mimořádnou“ Karlovu cenu papež Jan Pavel II.