Babiš o V4: Jsme proevropští, Unie by nám měla naslouchat

Evropská unie je dobrý projekt, měla by se ale vrátit ke své podstatě. Při panelové diskuzi během summitu visegrádské skupiny  v Budapešti to řekl premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Zdůraznil také, že visegrádská čtyřka je proevropská, a Evropskou unii vyzval, aby této skupině naslouchala a nesnažila se přijímat rozhodnutí bez konsenzu.

Video Události
video

V4 chce jednomyslné rozhodování v Evropské unii

„Vraťme se k podstatě,“ vybídl Babiš v projevu k budoucnosti Evropské unie, který kromě něj v maďarské metropoli pronesli také premiéři Maďarska, Slovenska a Polska – Viktor Orbán, Robert Fico a Mateusz Morawiecki.

Evropská unie se podle Babiše často zabývá zbytečnostmi a kritizoval také procesy jejího rozhodování, kdy je možné některé státy přehlasovat. Evropskou komisi je podle něj třeba odpolitizovat. „Hlavní slovo mají mít členské státy,“ dodal.

Také koncept takzvané dvourychlostní Evropy je podle českého premiéra v demisi špatný. „Jak se měří ta rychlost?“ zeptal se. „Česká republika má skvělou rychlost,“ uvedl s odkazem na hospodářskou situaci ve své zemi.

Visegrádská skupina je podle Babiše „skvělý projekt“, který je „proevropský“ a který není třeba dál rozšiřovat. Spojence lze podle něj hledat ad hoc pro jednotlivé projekty.

„Je třeba, aby nám Evropa naslouchala,“ prohlásil také Babiš. Jedním z témat, kdy visegrádským zemím Evropa nenaslouchala, byla podle něj situace při hlasování o kvótách na přerozdělování uprchlíků v rámci EU. „Pro nás zásadní problém jsou ty kvóty, které rozdělují, a stále na tom někdo trvá,“ postěžoval si Babiš.

Na summitu podle Babiše zazněl také návrh, aby se premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska vydali na společnou cestu do Libye. Právě na pomoc této severoafrické zemi se zvládáním migrace pošle česká vláda do fondu Evropské unie zhruba 225 milionů korun. Celkem visegrádská čtyřka slíbila do svěřenského fondu pro Afriku poskytnout 35 milionů eur (890 milionů korun).

Fico: Unii se daří díky visegrádské čtyřce

Za úspěšný projekt označil visegrádskou skupinu také slovenský premiér Fico. „Kdyby tento region nebyl ekonomicky tak úspěšný, jak je, Evropská unie by měla problém,“ uvedl s tím, že právě díky Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku se Unii nyní daří. Také podle předsedy slovenské vlády je visegrádská čtyřka proevropská. Fico přitom důrazně odmítl kritiku, která se na V4 snáší „jen proto, že máme občas jiný názor“.

To, že má visegrádská čtyřka odlišný názor například na kvóty na přerozdělování uprchlíků, by podle Fica nemělo znamenat, „že nás budou vyřazovat a označovat za černé ovce“. Fico stejně jako Babiš vyzval Evropu, aby visegrádským zemím více naslouchala a snažila se řešení hledat konsenzem. „Pokud se prosadí princip, který nerespektuje konsenzus, EU skončila,“ dodal předseda slovenské vlády.

Regionální rozvojová banka zatím nebude

Premiéři se na summitu bavili také o Orbánově návrhu vytvořit středoevropskou regionální rozvojovou banku. Maďarský premiér dříve uvedl, že regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a střední Evropa proto musí hledat financování z mimoevropských zdrojů. K tomu měla sloužit právě regionální rozvojová banka.

Na svou stranu získal Orbán i polského preméra Morawieckého, nápad se ale nezamlouval Babišovi. Orbán nakonec v pátek večer oznámil, že ho Babiš přesvědčil, že banka v tuto chvíli není potřebná a že bude lepší soustředit se na společné financování jednotlivých projektů.