Evropské státy sladí a posílí společnou obranu, rodí se „vojenský Schengen“

Představitelé 25 zemí Evropské unie potvrdili stálé posílení spolupráce v obraně. V rámci projektu PESCO hodlají země kooperovat v řadě konkrétních projektů, dosud je jich známo sedmnáct. Zavazují se také k vyšším obranným výdajům. Zapojené země mají sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se vhodně doplňovaly.

Lídři zemí EU potvrdili posílení spolupráce v obraně
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

„Je to praktické vyjádření naší vůle budovat evropskou obranu,“ řekl při krátkém ceremoniálu novinářům předseda Evropské rady Donald Tusk. „Je to dobrá zpráva pro naše spojence a špatná zpráva pro naše nepřátele,“ dodal.

Premiéři a prezidenti bloku o obraně a bezpečnosti diskutovali také s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. „Po mnoho let byly nejsilnějším argumentem proti PESCO obavy, že by spolupráce vedla k oslabení NATO. Ale je to přesně naopak – silná evropská obrana NATO samozřejmě posiluje,“ věří Stoltenberg.

Kyberbezpečnost, operace na moři a hladký přesun vojáků po kontinentu 

EU a Severoatlantická aliance totiž v posledních měsících zesilují vzájemnou spolupráci v řadě konkrétních oblastí, od řešení kybernetických útoků po pomoc s námořními operacemi souvisejícími s migrační krizí ve Středozemním moři. Nově kladou obě organizace důraz na „vojenskou mobilitu“, tedy hladký a snadný pohyb vojáků a techniky po Evropě.

Právě projekt v rámci PESCO zaměřený na tuto problematiku, diplomaty přezdívaný „vojenský Schengen“, je jedním z trojice, do které se už nyní rozhodla zapojit Česká republika. Dalšími jsou rozvoj možností ve vojenském zdravotnictví a založení školicího střediska pro evropské výcvikové mise.

S možností stálé spolupráce několika členských států Unie v oblasti obrany a bezpečnosti a obranné politiky počítá už Lisabonská smlouva o reformě unijních institucí z roku 2009. Stálý rámec umožňuje zemím, které to chtějí a mohou udělat, aby společně rozvíjely obranné schopnosti, investovaly do společných projektů nebo posílily operační připravenost a příspěvky svých ozbrojených sil.

Emmanuel Macron zdraví představitele armád sdružených v PESCO
Zdroj: Reuters
Autor: Yves Herman

Vedle Británie se zatím nezapojilo Dánsko a Malta 

Reálně ale země EU dlouhou dobu nic konkrétního nepodnikaly. Změna přišla až s rozhodnutím Británie Unii opustit, přesto se pohledy významných unijních hráčů na konkrétní podobu obranné spolupráce lišily. Francie, která nese tíhu unijních operací například v Africe, prosazovala těsnější a účinnější kooperaci menší skupiny vojensky schopnějších členů EU. Naproti tomu Německo zdůrazňovalo význam co nejširšího zapojení zemí bloku.

Výsledkem je kompromis, na kterém se v polovině listopadu shodlo 23 zemí, další dvě – Irsko a Portugalsko – se od té doby rozhodly připojit. Mimo PESCO tak nyní kromě Britů, kteří Unii opouštějí, zůstává jen Dánsko a Malta.

Závěry setkání také žádají rychlý vznik Evropského obranného fondu tak, aby mohl první projekty financovat už v roce 2019.