Lidé se ochlazují u rozprašovací v Nantes

Vedro na jihu bere vodu, úrodu i životy. V alpském pásmu Slovinska bylo v noci přes 20 stupňů

Vlna veder v Itálii, částech Francie, ve Španělsku a na Balkáně si od začátku srpna vyžádala nejméně pět životů, způsobuje požáry a ničí úrodu. Hrozí výpadky elektřiny a nedostatek vody. Úřady v některých oblastech zavedly dopravní omezení a zakázaly práci venku v nejteplejší části dne, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia.

V Srbsku se hovoří o „pekelných“ vedrech, která prý přišla z Afriky. V četných balkánských městech byla už v sobotu ráno kolem 8:00 SELČ naměřena teplota více než 30 stupňů Celsia. V průběhu dne by měla vystoupat až na 42 stupňů. Začátkem týdne klesne na hodnoty okolo 30 stupňů Celsia, než udeří další vlna veder.

V alpské oblasti Slovinska byla v tomto týdnu zaznamenána první tropická noc, kdy ve výšce 1500 metrů nad mořem teplota přes noc neklesla pod 20 stupňů. Chorvatské úřady vyzývají k opatrnosti turisty na plážích a během cest.

Dva mrtví jsou hlášeni z Rumunska. Pětačtyřicetiletý muž zkolaboval a zemřel v severovýchodní části země v pátek při práci na poli. Šedesátiletý muž zemřel ve čtvrtek na infarkt na ulici ve východorumunském přístavu.

V Itálii se jako příčina úmrtí uvádí vedro u nejméně tří osob. Na zdejší pohotovost se v posledních dnech obrací o 15 až 20 procent více lidí. Místním vedrům přezdívají „Lucifero“, tedy Lucifer.

V Albánii kvůli velkým vedrům vypuklo na 15 lesních požárů, desítky dalších zachvátily jiné regiony. Horké a suché počasí ničí úrodu obilí a obavy z nedostatku vody přiměly úřady k výzvám omezit její užití jen na základní potřeby.

Park v centru chorvatského Záhřebu
Zdroj: Reuters

Maďarské státní železnice budou na frekventovaných nádražích rozdávat vodu. Lední medvědi v budapešťské zoologické zahradě dostávají obrovské porce ledových kostek a chlazených vodních melounů, aby se vyrovnali s teplotními podmínkami.

O 15 až 30 procent nižší má být letos kvůli počasí sklizeň vína a oliv. Ve Francii je stále v paměti katastrofální rok 2003, kdy si horka podle odhadů vyžádala smrt 15 tisíc důchodců, z nichž někteří byli sami doma.

V zemi bylo v pátek zaznamenáno několik teplotních rekordů, zvláště v Montpellier a na Korsice, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 42,7 stupňů Celsia.