Prodej fary nebo změna názvu obce. V desítce obcí spojili volby s místními referendy

V deseti obcích a jednom městském obvodě začnou spolu s krajskými a senátními volbami referenda o místních záležitostech. Lidé v nich budou rozhodovat o prodeji bytů, stavbě obchodních center, bazénu, vodárenském modelu, těžbě štěrkopísku, prodeji fary a pozemků nebo názvu obce. Nejvíce referend se uskuteční ve Středočeském kraji, po jednom v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Ve středních Čechách spojily referenda s volbami do krajského zastupitelstva a do Senátu obce Nové Strašecí na Rakovnicku, Lysá nad Labem a Stará Lysá na Nymbursku, Řevnice u Prahy a Pchery na Kladensku.

Voliči v Novém Strašecí rozhodnou o využití průmyslové zóny v lokalitě Mackova Hora. Část obyvatel chce, aby zastavitelné plochy navržené v územním plánu nesloužily k případné stavbě hal.

V Lysé nad Labem budou lidé hlasovat o prodeji téměř tří set bytů v nedalekých Milovicích, které Lysá získala od státu po odsunu sovětské armády. Referendum v Řevnicích se týká využití bývalého průmyslového areálu pro další výstavbu, ve Staré Lysé prodeje pozemku v lokalitě Mokřad a tůně Hladoměř a voliči v obci Pchery budou rozhodovat o tom, jestli má obec prodat faru a přilehlé pozemky.

Stéblová na Pardubicku chce, aby se její obyvatelé vyjádřili, zda podporují záměr těžit v oblasti štěrkopísek.

Obchodní centra a bazén

Místní referendum čeká také obyvatele ústeckého obvodu Střekov. Vyjádřit se v něm mohou ke stavbě nákupního centra u krajského soudu v podobě, kterou představil vlastník pozemku. O vzniku nákupního centra ve čtvrti Střekov poblíž soudu a v blízkosti mostu přes Labe se mluví několik let. Investor loni v listopadu představil veřejnosti projekt na přízemní nákupní centrum s parkovištěm. Záměr vyvolal diskusi. Někteří lidé zdůrazňovali potřebnost obchodu, jiným se nelíbila jeho podoba.

Referendum by mělo přinést informace o tom, zda místní stavbu chtějí či nikoliv. Výsledky by pak měly sloužit také jako podklad zastupitelům Ústí nad Labem, až budou rozhodovat, k čemu by pozemek měl sloužit.

Stavby se bude týkat i referendum, které začne ve Stříbře na Tachovsku. Tamní voliči v něm budou rozhodovat o novém krytém plaveckém bazénu za zhruba dvě stě milionů korun. Město Chodov na Sokolovsku chce v místním referendu rozhodnout o záměru výstavby obchodního centra na zelené louce.

Kdo bude hospodařit s vodou

Vedle toho obyvatelé Zlína se v plebiscitu vysloví k vodárenskému modelu. Budou odpovídat na otázku, jestli souhlasí s tím, aby město při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, která je pronajímána společnosti Moravská vodárenská.

Hlavním smyslem referenda je podle iniciátorů to, aby se hospodaření s vodou vrátilo do rukou měst a obcí Zlínska. Vedení města však tvrdí, že nemá přímé nástroje k ukončení provozního modelu na území Zlína, a to kvůli uzavřené provozní smlouvě až do roku 2034. Nemá také přímý vliv na vedení VaK Zlín, je pouze největším akcionářem, vlastní 46 procent akcií.

Mosty u Jablunkova nebo jen Mosty

Obyvatelé Mostů u Jablunkova na Frýdecko-Místecku pak budou rozhodovat o změně názvu své obce. Zvolit si mohou původní a kratší název Mosty. Obec se jmenovala Mosty až do roku 1951. Tehdy se stala stejně jako Český Těšín součástí karvinského okresu.

Problém byl v tom, že jedna obec se tak v oblasti už jmenovala. Krajský úřad pak rozhodl, že budou Mosty u Jablunkova a Mosty u Českého Těšína. Po osmi letech ale Mosty u Českého Těšína zanikly a staly se součástí města. Vedení města otázku změny názvu opět otevřelo a chce proces dokončit. Záměr ale vyvolal nesouhlasnou reakci části obyvatel a zastupitelstvo nakonec rozhodlo o uspořádání referenda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 15 hhodinami

Zlínská zoo otevřela nový vnitřní pavilon gibonů stříbrných

Zlínská zoologická zahrada otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika. Návštěvníci budou nově moci pozorovat zvířata i v chladnějších měsících. Skupina gibonů byla dosud čtyřčlenná, v pátek se narodilo mládě.
5. 4. 2025

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
2. 4. 2025

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
30. 3. 2025

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
29. 3. 2025

Ve Veselí nad Moravou začaly práce na největším rekreačním přístavu v Česku

První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu začala ve čtvrtek ve Veselí nad Moravou. Práce za 78,4 milionu korun bez DPH obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která budou turisté smět využívat od příští plavební sezony. Dosud má přístav 35 stání. V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále investovat prostřednictvím Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC) téměř dvě miliardy korun.
27. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Zastupitelé Karolinky schválili vyhlášení referenda o koupi bývalých skláren

Zastupitelé Karolinky na Vsetínsku schválili vyhlášení místního referenda o koupi areálu bývalých skláren a bytového domu do majetku města. Konat se bude 26. dubna. Radnice jedná o možném odkupu se společností Synot Real Estate. Cena bytového domu je 35,5 milionu korun, areálu skláren a kartonážky 52 milionů. Pro vyhlášení referenda bylo všech osm přítomných koaličních zastupitelů. Město s asi dva a půl tisíci obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
13. 3. 2025Aktualizováno13. 3. 2025
Načítání...