Ruští agenti, kteří stáli za explozemi ve Vrběticích, škodili i Ukrajině, píše tamní agentura

Ukrajinské bezpečnostní složky mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, kde byly uloženy zbraně určené pro Ukrajinu. S odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU to napsala agentura Ukrinform. Ruští agenti podle nich měli na svědomí i explozi skladu zbraní ve městě Svatove v Luhanské oblasti.

Poradkyně šéfa ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování (SBI) Teťjana Sapjanová uvedla, že ukrajinská strana obvinila několik příslušníků ruských tajných služeb. Je mezi nimi někdejší bodyguard ruského vůdce Vladimira Putina Alexej Ďumin, který v letech 2013 až 2015 vedl jednotky pro speciální operace ruské vojenské rozvědky GRU, nebo třeba velitel elitní jednotky GRU 29155 Andrej Averjanov.

Poradkyně šéfa SBI uvedla, že Averjanov je v současnosti členem okruhu lidí, kteří mají nejblíže k Putinovi, a často je přítomen na oficiálních akcích na nejvyšší úrovni.

Ukrajinci obvinili více než pětadvacet organizátorů a pachatelů sabotážních akcí. Jde také o příslušníky Averjanovy elitní jednotky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina, které čeští vyšetřovatelé považují za strůjce vrbětických explozí. Sapjanová uvedla, že během společného vyšetřování s českými kolegy SBI dospěla k závěru, že „to byli ruští sabotéři, kdo vyhodil do povětří vojenský sklad“ ve Vrběticích. Miškin a Čepiga v této operaci hráli důležitou roli, dodala.

Exploze na Ukrajině

Podle podobného schématu ruští agenti podle Ukrajinců provedli sabotáž ve vojenském skladu v říjnu 2015 ve Svatovém, kde po explozi vznikl požár, který vedl k detonaci munice a zničení dalšího vojenského vybavení. O život přišli tři vojáci a jeden civilista.

„Na verzi týkající se zapojení této skupiny GRU do explozí v dalších vojenských skladech na Ukrajině a v zahraničí se dále pracuje. Dnes se dá s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že většinu těchto explozí ve skladech na Ukrajině a v zahraničí měly na svědomí tyto jednotky GRU a jejich komplicové,“ shrnula Sapjanová.

Podle ní na základě vyšetřování je ze sabotáže na území Ukrajiny a Evropské unie podezřelých dalších padesát příslušníků GRU. „Rozhodně EU a dalším partnerům poskytneme informace o všech identifikovaných operativcích GRU, aby mohli ověřit, zda se nyní nacházejí na území těchto zemí a pracují na dalších sabotážních akcích,“ cituje také Ukrinform poradkyni šéfa SBI.

V následujících letech exploze zasáhly také několik dalších ukrajinských skladů munice. V březnu 2017 se to stalo v Balakliji v Charkovské oblasti. Podobný incident byl hlášen v září 2017 z Kalynivky ve Vinnycké oblasti. V říjnu roku 2018 roku zasáhly výbuchy město Ičňa v Černihivské oblasti. Ve všech případech vyšetřovatelé uvedli, že příčinou explozí byla sabotáž.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 13 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 1 hhodinou

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 4 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 6 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 10 hhodinami
Načítání...