Tunelem Valík na D5 projedou řidiči rychleji. ŘSD tam zvýší povolenou rychlost na 100 km/h

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce na podzim zvýšit současnou nejvyšší povolenou rychlost v dálničním tunelu Valík na 100 kilometrů za hodinu. Kvůli tomu teď tunel prochází rekonstrukcí za 150 milionů Kč bez DPH. První tubus ve směru na Rozvadov je hotový a průjezdný od konce července, zatím tam mohou řidiči jezdit maximálně rychlostí 80 km/hod. Druhý tubus na Prahu se začal opravovat 29. července a má být hotový 8. září. Po technických přejímkách pak požádá ŘSD silniční správní úřad a policii o souhlas se zvýšením rychlosti. 

Video UVR: Tunelem Valík na D5 projedou řidiči rychleji
video

UVR: Tunelem Valík na D5 projedou řidiči rychleji

Zdroj: ČT24

Valík patří k nejkratším dálničním tunelům v ČR, ale bude první, kde se začne jezdit stokilometrovou rychlostí. „Po minimálně ročním testovacím provozu tento režim vyhodnotíme a chceme postupně, po úpravách, zvyšovat rychlosti v dalších osmi dálničních tunelech, kde zatím platí osmdesátka,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle ŘSD to bude pro řidiče pozitivní, nebudou muset při vjezdu do tunelu brzdit ze 130 na 80 kilometrů v hodině.

Práce na 390 metrů dlouhém Valíku začaly 21. června. Firmy AŽD, Subterra a ELTODO vyměňují osvětlovací systém sodíkových lamp za LED technologii. Přibude stropních lamp a osvětlení se použije i na vodicí, poziční a bezpečnostní osvětlení nad chodníkem a před portály. „Kromě úspor je to kvalitnější systém, lepší na pohled a pro přirozenost řidičů a je dimenzovaný na stovku,“ řekl technolog stavby.

Firmy také vyměnily silové kabely osvětlení, slaboproudé jsou v dobrém stavu. „Po stavební stránce je tunel úplně bezvadný, nejsou tu žádné problémy. Provádělo se pouze pár mikroinjektáží prasklin, prořezání spár, z lícové strany se čistily povrchy od mechů a nánosů,“ řekl stavbyvedoucí. Rýdl potvrdil, že stavebně i technologicky jsou tunely stále na výši. „Kdyby tomu tak nebylo, okamžitě je zavřeme nebo omezíme provoz, což od roku 2006 nikdy nebylo,“ uvedl.

ŘSD také odstranilo velké proudové ventilátory. Zvýšení rychlosti by mělo posílit pístový efekt projíždějících vozů, uvedl mluvčí. Podle něj sice provoz ve Valíku, kudy denně projede zhruba 27 tisíc vozidel, poroste, ale přídavné ventilátory budou podle odhadů expertů třeba až kolem roku 2050.

ŘSD vylepšilo i kamerový systém před tunelem a v něm. „Jsou na něj například navázány softwarové nástroje, které nám signalizují, když někdo zastaví v tunelu, požár, zakouření, pád nákladu, chodce a vůz v protisměru,“ uvedl mluvčí. Součástí úprav je i výměna dopravního značení a avíz před portály.

Upravené tunelové tubusy budou mít nové úsekové měření rychlosti, které ohlídá nadměrné náklady, a systém detekce přepravy nebezpečných látek. Stavbaři nakonec dokončí jako novinku v ČR speciální vyztužená svodidla na středové části v délce 200 metrů před tunelem.