Kauza Vidkun se vrací ke krajskému soudu, který má lépe vyhodnotit důkazy

Rozhodnutí v kauze Vidkun bylo předčasné, olomoucký krajský soud musí znovu přehodnotit důkazy. Stojí to v usnesení Vrchního soudu v Olomouci, které už obdržely všechny strany. Odvolací soud rozsudek, v němž byli potrestáni podmínkou exnáměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec, vlivný podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD), v únoru zrušil a věc vrátil na kraj. Odůvodnění bylo zveřejněno v těchto dnech. Soudce krajského soudu Martin Lýsek řekl, že jednání nařídí zřejmě na září.

Vrchní soud rozsudek v kauze korupčních vztahů mezi podnikateli, policisty a veřejnými činiteli zrušil v neveřejném jednání v celé odsuzující části, ale i v bodech, ve kterých byli obžalovaní Kyselý a Kadlec zproštěni obžaloby.

Usnesení soudu má sto stran. V řadě bodů však vrchní soud souhlasí se závěry krajského soudu včetně toho, že bývalý policejní náměstek Kadlec porušil své povinnosti policisty a informace podnikateli předával neoprávněně.

„Vrchní státní zastupitelství v Olomouci předmětné rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci přivítalo, neboť odvolací soud vyhodnotil jako relevantní v podstatě veškeré námitky odvolání státního zástupce proti rozsudku nalézacího soudu,“ řekl náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš.

Kadlecův obhájce Tomáš Grepl řekl, že usnesení vrchního soudu nyní analyzují. „Nemám mandát to nyní komentovat, rozhodnutí je rozsáhlé, nyní s ním pracujeme,“ uvedl. Doplnil, že je možné, že navrhnou nové důkazy.

Soudce: Je třeba se znovu zamyslet nad hodnocením důkazů

Podle vrchního soudu všechny provedené důkazy včetně odposlechů byly zákonné. U některých důkazů však krajský soud podle něj nevyčerpal celý jejich obsah, a neučinil z nich tak správná skutková zjištění, případně je vytrhl z kontextu. Některé důkazy také hodnotil izolovaně, proto nebylo hodnocení komplexní v logických souvislostech, uvedl soud.

Soudce Lýsek řekl, že z jeho pohledu je podstatné, že tam není žádný výslovný pokyn k doplnění dokazování. „Je potřeba se znovu zamyslet nad hodnocením důkazů či lépe odůvodnit tyto závěry,“ míní soudce Lýsek.

Údajná korupce mezi podnikateli, politiky a policisty

Podle obžaloby tehdejší policejní náměstek Kadlec nejméně od února do srpna 2015 v devíti trestních řízeních vynášel informace podnikateli Kyselému. Podnikatel podle obžaloby poté Kadlece instruoval, jak by měla policie postupovat, a tyto informace využíval k posílení svého vlivu v podnikatelsko-politickém prostředí.

Soud dvojici odsoudil za korupční jednání ve čtyřech trestních kauzách s tím, že u zbývajících pěti není dostatek důkazů. Bývalý hejtman Rozbořil podle rozsudku nabídl Kadlecovi úplatek za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, který byl prověřován kvůli možnému dotačnímu podvodu.

Žalobce nesouhlasil se zprošťujícími výroky, odvolání podal u všech tří obžalovaných, v případě Kadlece a Kyselého žádal přísnější právní kvalifikaci. Podle něj šlo o masivní úniky informací a cílenou snahu trestní řízení ovlivnit. U Kadlece žádal i potrestání za zločin přijetí úplatku, přísnější kvalifikaci požadoval také u bývalého hejtmana. „S ohledem na výše uvedené pak státní zástupce požadoval i uložení přísnějších trestů,“ dodal Bartoš.

Všichni vinu odmítají

Obžalovaní naopak žádali zpoštění. Podnikatel Kyselý odmítal, že by někoho instruoval a pravidelně zjišťoval informace, sdělené informace podle něj žádné vyšetřování zmařit nemohlo. Stejný názor měl i Kadlec, v odvolání poukázal znovu na to, že operativní činností informace naopak získával a zákonnou mlčenlivost neporušil. Podle vrchního soudu však o operativní činnost nešlo a Kadlec porušil povinnost mlčenlivosti policisty.

Stejně tak u Kyselého jasně soud uvedl, že jednal v úmyslu získat neoprávněný prospěch v podobě upevnění svého postavení. Vinu odmítl i bývalý hejtman, jednání s Kadlecem označil za kriminalizaci „tlachání v hospodě u piva“. I v tomto případě by se však měl krajský soud řádně vypořádat s námitkami žalobce, uvedli soudci z vrchního soudu.

Rozbořila krajský soud původně odsoudil za podplácení, Kadlece za zneužití pravomocí a podnikatele Kyselého za účast na zneužití pravomoci úřední osoby. Kyselý dostal trest 18 měsíců s tříletou podmínkou a peněžitý trest 2,1 milionu. Kadlec dostal dvouletý trest s podmínkou na čtyři roky a peněžitým trestem 144 tisíc korun a zákaz činnosti na čtyři roky. Rozbořilovi soud uložil dva roky s tříletým podmíněným odkladem a peněžitý trest 180 tisíc korun.

V kauze byl obžalován i šéf místního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, který byl již pravomocně zproštěn.

Soudce Lýsek chce případ na krajském soudu nařídit co nejdříve, s ohledem na dovolené to však bude zřejmě až během září. Jednání by chtěl nařídit minimálně na dva dny, aby se případně stihly i závěrečné řeči.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 15 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
16. 5. 2025Aktualizovánovčera v 01:12

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
16. 5. 2025

Seniory v bzeneckém domově může ohrozit špatné zacházení, míní kancelář ombudsmana

Pracovníci kanceláře ombudsmana při loňské návštěvě v Domově u sv. Marušky v Bzenci na Hodonínsku, který zajišťuje domácí péči nesoběstačným a nemohoucím lidem, zjistili řadu pochybení. Například to, že odborné úkony, jako je podávání léků, dělal nekvalifikovaný personál. Klienti mohou být ohroženi špatným zacházením, upozornil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Člen výboru spolku U sv. Marušky Lukáš Polánek nařčení vyvrací.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
16. 5. 2025

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025
Načítání...