Při demolici budov kontaminoval milovický areál azbest, uvedl státní zástupce. Případ šetří policie

Události v regionech: Kontaminace azbestem v Milovicích (zdroj: ČT24)

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu, území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno, řekl okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zasahovali také na středočeském krajském úřadě v Praze a Městském úřadě v Milovicích. Podle serveru Seznam Zprávy policisté zamířili i do pražského sídla společnosti Mladá RP, která objekty po sovětské armádě bourala.

Policisté zjišťují, kdo je za toto jednání zodpovědný, což se může týkat fyzických i právnických osob. „Řeší se z našeho pohledu důležitá otázka, kdo to měl v gesci a kdo to kontroloval, případně jestli tam nebylo nějaké úmyslné nebo nedbalostní jednání, které přispělo k tomu, že tenhle stav vůbec nastal. Z toho důvodu se provádějí úkoly v sídle Středočeského kraje,“ řekl Brunclík. Na městském úřadě v Milovicích podle něj policisté byli kvůli tomu, že je tam místně příslušný stavební úřad.

„Policisté zajistili dokumenty a data z počítačů na odboru majetku a také z kanceláře jednoho ze zastupitelů Středočeského kraje – někdejšího náměstka bývalé hejtmanky Pokorné Jermanové. Ze stejného důvodu byli i na stavebním úřadě v Milovicích,“ uvedla redaktorka ČT Karolína Nová.

S policií na případu spolupracuje Česká inspekce životního prostředí. „Byli jsme požádáni o mlčenlivost a rovněž i vzhledem k šetření orgánů činných v trestním řízení nemůžeme uzavírat žádná rozhodnutí a bližší info neposkytujeme,“ zprostředkovala vyjádření inspekce Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

V bývalém vojenském výcvikovém prostoru, který v minulosti využívala sovětská armáda, byly provedeny demolice budov, které měly střešní krytinu a základy z eternitu, jenž obsahuje karcinogenní azbest. „Demolice byly provedeny tím způsobem, že nedošlo k separaci tohoto materiálu jako nebezpečného odpadu, ale byl různě rozbit a nadrcen a rozvezen po bývalém vojenském výcvikovém prostoru a došlo ke kontaminaci toho území azbestem,“ popsal Brunclík.

„Bylo to přitom v takovém rozsahu, že si toho bylo těžko možné nevšimnout, protože se tam jednalo o stovky tun materiálu,“ dodal. 

„Mohu potvrdit, že jsem za Středočeský kraj přebírala od policie příkaz k prohlídce některých kanceláři, včetně kanceláře jednoho zastupitele, který byl v bývalém vedení kraje. Podepsala jsem mlčenlivost,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Hejtmanka nevyloučila, že kraj bude v kauze figurovat jako poškozená strana. „Policie šetří způsob likvidace s tím odpadem ze strany Mladá RP, a to je něco, o čem se nemohu ani víc vyjádřit, protože jsme u toho ani nebyla,“ dodala Pecková.  

Spor kraje s firmou Mladá RP

Smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého vojenského prostoru uzavřel kraj s firmou Mladá RP v prosinci 2010. Firma měla areál původně využívat čtyřicet let, za což zaplatila dopředu 25 milionů korun. 

Hejtmanství jí v roce 2016 vypovědělo smlouvu kvůli nedodržení termínů pro demolice. Společnost ale tvrdila, že podmínky uzavřené smlouvy neporušila. Že se prověřování týká společnosti Mladá RP, Brunclík nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Samozřejmě logicky se to bude týkat subjektů, které tam činnosti vykonávaly nebo které měly ten prostor v nájmu,“ dodal. 

Až tři roky vězení

Případným obviněným může hrozit za neoprávněné nakládání s odpady půl roku až tři roky vězení, respektive jeden rok až pět let podle kvalifikace. U podvodu, při němž měla být vyplacena částka v řádu milionů korun, je sazba dva až osm let. „Ale kvalifikace samozřejmě může ještě doznat změn podle toho, co se zjistí,“ upozornil státní zástupce.

Prověřování případu bude podle něj náročné a potrvá delší dobu, protože se týká velkého množství lidí a velmi rozsáhlá je i dokumentace. Co dál s kontaminovaným územím, by měli zodpovědět odborníci. Brunclík poukázal na to, že nebezpečí vzniká hlavně v situaci, kdy se s eternitem manipuluje. Pokud je zakopán v zemi, je riziko nižší.

Mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová řekla, že práci s azbestem je potřeba hlásit na krajskou hygienickou stanici. V případě Milovic hygienici dostali takové oznámení v roce 2013, týkalo se demolice 25 objektů.

„Z legislativního hlediska to bylo v pořádku, mělo to veškeré náležitosti, takže jsme k tomu neměli připomínky,“ dodala mluvčí. Od té doby podle ní hygienici v souvislosti s Milovicemi nic neřešili. Pouze v roce 2016 odpovídali městskému úřadu v Lysé nad Labem na dotaz, kdy byly tyto práce ohlášené.

Podle Šalamunové mají hygienici malou šanci nebezpečné nakládání s odpady zjistit, pokud nedostanou žádný podnět. „Což jsme v tomhle případě nedostali,“ doplnila mluvčí.