TÉMA

Okres Nymburk

Hasiči měli kvůli bouřkám stovky výjezdů. Na Olomoucku i Mělnicku po zásahu bleskem hořelo

Hasiči mají po středečních silných bouřkách na kontě stovky výjezdů po celém Česku. Středočeští hasiči vyjížděli ve středu večer a v noci na čtvrtek nejčastěji k popadaným stromům a odčerpávání vody. V Tuhani na Mělnicku zapálil ve středu večer blesk stodolu, škoda je 3,5 milionu korun. Požáry v souvislosti s úderem blesku likvidovali také hasiči na Olomoucku. Ve Šternberku hořela střecha dílny u rodinného domu a v Uničově – Dolní Sukolomi střecha zemědělského objektu. V Pardubickém kraji spadlé stromy zastavily vlakovou dopravu a stovky domácností byly kvůli poruchám na vedení vysokého napětí bez proudu.
17. 8. 2023Aktualizováno17. 8. 2023, 19:21|

Policie našla na Šumavě ztraceného mladíka s autismem, je v pořádku

Policie na Šumavě od středy pátrala po osmnáctiletém mladíkovi z Nymburska s poruchou autistického spektra. Pohyboval se odpoledne v okolí Černého jezera na Železnorudsku. Mladík byl nakonec nalezen a je v pořádku, oznámili policisté na sociální síti X (dříve Twitter).
9. 8. 2023Aktualizováno10. 8. 2023, 05:43|

Policie při kontrole na festivalu v Milovicích zadržela vězně

Policisté spustili v souvislosti s hudebním festivalem v Milovicích na Nymbursku kontroly, zadrželi při nich i uprchlého vězně a řešili několik přestupků. Festival Let It Roll potrvá do neděle. Dosud policie udělala přes pět set kontrol lidí, loni za celý festival to bylo tři tisíce. Hledaný vězeň ve středu opustil skupinu, která se přesouvala na pracoviště v Jiřicích na Nymbursku, sdělila policejní mluvčí Michaela Richterová.
3. 8. 2023|

Při demolici budov kontaminoval milovický areál azbest, uvedl státní zástupce. Případ šetří policie

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu, území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno, řekl okresní státní zástupce v Nymburce Štěpán Brunclík. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. Zasahovali také na středočeském krajském úřadě v Praze a Městském úřadě v Milovicích. Podle serveru Seznam Zprávy policisté zamířili i do pražského sídla společnosti Mladá RP, která objekty po sovětské armádě bourala.
27. 3. 2023Aktualizováno27. 3. 2023, 18:29|

Starosta Poděbrad Červinka, kritizovaný kvůli výrokům o Romech, končí ve STAN

Starosta Poděbrad na Nymbursku Jaroslav Červinka, kritizovaný kvůli výrokům o Romech, končí v hnutí STAN. ČT v neděli v podvečer řekl, že v pondělí doručí do stranické kanceláře sdělení o ukončení členství. Nevyloučil ale, že se do komunálních voleb zapojí na nezávislé kandidátce.
17. 7. 2022|

Stavbaři opravují D11 ve směru na Prahu. V tendru dalo ŘSD poprvé přednost rychlosti

V tendru na opravy úseku D11 mezi 44. a 52. kilometrem na Nymbursku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poprvé dalo přednost rychlosti stavby před její cenou. Povrchy dálnice v obou směrech má sdružení firem Strabag a Eurovia opravit za 29 dní, což je o dvacet méně, než při vyhlášení výběrového řízení ŘSD předpokládalo. Opravy D11 ve směru na Hradec Králové dokončili stavbaři v sobotu, v pondělí začali s opravami ve směru na Prahu. Opravovaný úsek by měl být plně průjezdný 28. května.
16. 5. 2022|

Středočeští zastupitelé schválili odkoupení Hrabalovy chaty v Kersku. Kraj zaplatí skoro 10 milionů

Zastupitelé Středočeského kraje schválili odkoupení chaty spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku. Hejtmanství za budovu a okolní pozemek zaplatí 9,9 milionu korun. Cílem kraje je otevřít toto místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající spisovatelův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Expozice v objektu by měla být v plném provozu od roku 2024.
29. 11. 2021Aktualizováno29. 11. 2021, 20:00|

Výstava v Hrabalově chatě v Kersku bude v plném provozu v roce 2024. Nabídne i rozšířenou realitu

Nová expozice v chatě spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku na Nymbursku bude v plném provozu v roce 2024. Návštěvníci si ji ale budou moci prohlédnout i dříve, například při tradiční akci Hrabalovo Kersko. Výstava by měla zahrnovat Hrabalovy osobní předměty a počítá se i s využitím rozšířené reality, která prostory doplní o další zajímavosti. Na pozemku zároveň vznikne nový objekt se zázemím pro návštěvníky, řekl krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).
22. 11. 2021Aktualizováno22. 11. 2021, 18:36|

Jiřická zatáčka bude bezpečnější, silničáři ji opravili

Silničáři dokončili opravu takzvané jiřické zatáčky mezi Jiřicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Patřila k nejnebezpečnějším místům na středočeských silnicích. Za posledních pět let se tam stalo asi padesát nehod, řekli náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS) a ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger. Některé karamboly řidiči vůbec nehlásí, nejsou tak v oficiálních statistikách.
1. 10. 2021|

V Milovicích začaly hnízdit vlhy pestré. Čeští papoušci využívají změn klimatu

V rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic na Nymbursku začíná sídlit další chráněný druh, vlha pestrá. Ptáka opakovaně v prostoru pozorovali ornitologové, informovala ochranářská společnost Česká krajina.
23. 9. 2020|

Školy, rezervace nebo atomové muzeum. Chátrající sovětské areály nacházejí nový účel

Svědectvím pobytu sovětské armády v Česku po třiceti letech je řada opuštěných budov. Mnohé zchátralé areály se kvůli chybějícím financím na opravu stále nacházejí ve špatném stavu. Leckde se situace ale lepší. Část vojenských objektů po úpravách našla nové uplatnění jako byty, sklady nebo sociální ústavy.
28. 2. 2020|

Na pastvinách u Milovic se našly nové druhy vzácných rostlin

Nové druhy vzácných rostlin objevili letos vědci v rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku. V místě původně rostly, ale kvůli šíření agresivních druhů trav vyhynuly. Nyní se vracejí díky pastvě divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů, informovala ochranářská společnost Česká krajina v tiskové zprávě.
2. 8. 2019|
Počasí

Převrácená loď na Slapech, přerušený festival. Výstraha před bouřkami platí pro většinu Česka

Na Slapech se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Silný déšť a kroupy přibližně na hodinu a půl přerušily festival v Milovicích na Nymbursku. Jinde počasí zastavilo vlaky. Výstraha před silnými bouřkami, které vystřídaly tropické počasí, platí do nedělního rána pro většinu českého území.
15. 6. 2019Aktualizováno15. 6. 2019, 22:45|

Jako kdyby vyschlo dva tisíce fotbalových hřišť. V Polabí odumírají borové lesy

V Polabí ve velkém usychají borové lesy. Státní podnik Lesy ČR téměř na třech tisících hektarech eviduje 111 tisíc metrů krychlových souší, což je zhruba srovnatelné s počtem stromů. Na metr krychlový se počítá jeden strom.
5. 6. 2019|