Reportéři ČT: Stát uvažuje poprvé od revoluce o vyvlastnění památky. Nádraží Vyšehrad hrozí zřícení

10 minut
Reportéři ČT: Památková spekulace II
Zdroj: ČT

Secesní nádraží Vyšehrad v Praze se dál rozpadá. V památkové oblasti jde o největší ostudu Prahy, která zatím nenašla způsob, jak cennou budovu ležící v ochranném pásmu UNESCO zachránit. Světová organizace pro kulturu navrhuje vyvlastnění soukromého spekulanta. Takové řešení v Česku ale nebylo v případě kulturní památky po roce 1989 nikdy uplatněno a vzhledem k historii vzbuzuje velké emoce. Pro Reportéry ČT natáčel David Vondráček.

Ještě před třemi lety odmítal stát vůbec uvažovat o vyvlastnění soukromého majitele rozpadající se památky na rozdíl od světové organizace. Dnes však přibývá státních i samosprávných orgánů, jež vidí zestátnění soukromé památky už jako reálnější. Pouze ale jako výjimečný nástroj vyvlastnění za náhradu, až když se vyčerpají úplně všechny jiné možnosti.

Secesní nádraží s podchodem stojí od počátku 20. století. V době takzvaného reálného socialismu už začala budova chátrat, ale ještě držela pohromadě. V roce 1960 přestaly ve stanici zastavovat vlaky. Až do začátku 21. století byla stanice obyvatelná. Sídlil tu i výpravčí, i když tu vlaky už nezastavovaly. V roce 2006 přestalo nádraží úplně sloužit svému účelu a vlastník České dráhy se rozhodl, že secesní budovu pronajme.

Odkoupení památky

V minulých letech se pražský magistrát pokoušel od rychle se měnících majitelů památku odkoupit. Pokaždé bezvýsledně. Pražská radnice se chtěla vrátit k původní myšlence kulturního využití objektu.

„My jsme se tu nemovitost snažili získat. Ten objekt a pozemky vedle něj mají hodnotu zhruba 65 milionů podle našeho znaleckého posudku, nicméně protistrana chtěla cenu okolo 135 milionů. My jsme za to nabízeli i pozemky v katastrálním území Dolních Počernic jako náhradu, na to nereagovali,“ řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Poté, co počátkem února letošního roku začalo padat zdivo secesního objektu do ulice, dochází státním i samosprávním orgánům trpělivost. Poprvé se opravdu vážně začíná mluvit o vyvlastnění, které se u nás po roce 1989 ještě u kulturní památky neuskutečnilo.

„V zemích západoevropské právní kultury, ze kterých se snažíme nejvíce brát inspiraci, je proces vyvlastnění běžnější, a to nejenom v této oblasti. Samozřejmě tam platí právní rámec za náhradu a ve veřejném zájmu,“ doplnil právník Pavel Uhl.

„Pakliže to dojde do fáze, ve které se nacházíme i v případě Nádraží Vyšehrad, tak je to nějaké ultima ratio, které si myslím, že bude muset být použitelné, protože jinak to bude pokračovat jako nástroj spekulantů, kteří se budou snažit vědomě skupovat historicky chráněné objekty ve špatném stavu na zajímavých atraktivních lokalitách tak, aby se stali vlastníky lukrativních pozemků pro výstavbu něčeho úplně jiného. Takže i to vyvlastnění přichází v úvahu za předpokladu splnění mnoha přísných podmínek,“ připustil radní.

„Současná právní úprava v zásadě vychází z koncepce, kterou přinesl zákon už v roce 1987. V současné době se připravuje nový zákon o vyvlastnění,“ dodal odborník na postsovětský prostor z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Karel Svoboda.

Během několika měsíců by měl nový zákon o vyvlastnění přijít do parlamentu. Měl by řešit i to, kdo bude vyvlastňovatelem, zda samosprávy nebo státní orgány. „Jakmile se vypořádají připomínky v meziresortním připomínkovém řízení a přijde do sněmovny, tak je to ten standardní legislativní proces se třemi čteními,“ upřesnil člen sněmovního výboru pro vědu, vzdělání a kulturu Pavel Svoboda (TOP 09) s tím, že to bude trvat mnoho měsíců.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krnov nabízí kulturu i bydlení, přibývá mu obyvatel

Po letech úbytku obyvatel se Krnovu loni podařilo přilákat více lidí, než kolik se odstěhovalo. Starosta tento zájem přičítá dobrým službám na malém prostoru. Město podle něj nabízí pestrou kulturní scénu, fungující nemocnici i vzdělávání. Zájem o Krnov se město snaží podpořit i nabídkou dostupnějšího bydlení. Vrací se také rodáci, kteří díky home officům nemusejí dojíždět každý den za prací.
před 9 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
včera v 13:43

Podzemní řeka Punkva v Moravském krasu je kvůli výměně stavidla bez vody

Bez vody a turistických plaveb jsou Punkevní jeskyně v Moravském krasu. Na podzemní řece totiž vyměňují správci stavidlo a odstranit se chystají také následky loňské povodně. Poničila elektroinstalaci i dno jeskyní. Oblíbený cíl turistů od té doby funguje v provizoriu. Voda do koryta a turisté do loděk se vrátí 1. dubna. Do té doby mohou navštívit kratší, takzvané suché prohlídky.
včera v 08:00

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Pátek přinesl oteplení, víc oblačnosti i mrznoucí déšť

Páteční ráno už nebylo tak mrazivé jako rána předešlá. Přibylo oblačnosti a na západě se objevil i mrznoucí déšť. Meteorologové ráno varovali před ledovkou v Karlovarském, většině Ústeckého kraje a v Plzeňském kraji. V příštích dnech se bude dál oteplovat.
21. 2. 2025

„Padělané bankovky vkládali do bankomatů.“ Policie obvinila šedesát lidí

Kriminalisté z Karlovarského kraje odhalili šedesátičlennou skupinu, která podle vyšetřování padělala bankovky a uváděla je do oběhu. Podezřelí způsobili škodu za čtyři a půl milionu korun. Policisté je obvinili z padělání a pozměnění peněz, podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Kriminalisté většinu obviněných vyšetřují na svobodě, jsou z celé republiky. Někteří jsou nyní ve vězení za jinou trestnou činnost.
21. 2. 2025Aktualizováno21. 2. 2025

Modernizovaná trať umožňuje olomouckým tramvajím zrychlit

Rychlejší a pohodlnější cestování nabízí pasažérům opravený úsek tramvajové trati z centra Olomouce na sídliště Nová Ulice. Stavbaři rekonstruovali část vedoucí po Brněnské a Hraniční ulici, kde nyní mohou tramvaje po nových kolejích jezdit rychlostí až šedesát kilometrů za hodinu, to je o deset kilometrů rychleji než v ostatních částech města.
21. 2. 2025

Policisté zadrželi mezinárodní skupinu, která měla dovážet kokain do Česka

Policisté z Česka, Rakouska a Polska zadrželi a obvinili třináct lidí, kteří podle nich patřili do mezinárodní skupiny dovážející a prodávající kokain, sdělila mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Stíhaných Čechů je podle ní deset, zatčeni byli na Ostravsku. Drogy distribuovali v Moravskoslezském kraji. Čtyřem z nich hrozí v případě odsouzení až osmnáct let vězení.
21. 2. 2025
Načítání...