Škola řeší nebezpečnou internetovou výzvu ke škrcení. „Jde o lidský život,“ upozorňuje ředitel

Základní škola v Týništi nad Orlicí řeší nebezpečnou výzvu, která se mezi žáky dostala ze sociálních sítí. Vyzývá je, aby se navzájem škrtili. Jednoho žáka dokonce spolužáci museli oživovat. Všechno si natáčeli na mobilní telefon a následně zveřejnili. Vedení základní školy reagovalo tím, že svolalo rodiče a posiluje prevenci. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Škola řeší internetovou výzvu, která ohrožuje život dětí

Nebezpečná internetová výzva pronikla do deváté třídy základní školy. „Chlapec se dostane téměř do bezvědomí, potom ho propleskávají, aby se vzpamatoval. Takže jde o systém takového škrcení. Nikdo nezasáhne, nikdo neinformuje,“ popsal situaci ředitel školy Marian Janko. 

Ředitel upozorňuje, že v tomto případě přestává veškerá legrace, „hra“ je podle něj nebezpečná. „Jedná se o lidský život, popřípadě nějaké trvalé následky. Jak by reagovali, kdyby se ten chlapec neprobral?“ ptal se. 

Pedagogové se o výzvě dozvěděli jen díky tomu, že má jedna z učitelek u dětí důvěru, a tak se jí svěřily. Nebezpečná praktika mezi žáky vyděsila i rodiče. „Nejhorší na tom snad je zjištění, že oni se tomu smějí. Nikoho z nich nenapadne, že by mohli jít na pohřeb spolužákovi,“ řekla Českému rozhlasu matka jednoho z žáků deváté třídy. 

Škola zvýší prevenci

Škola okamžitě svolala rodiče žáků ze třídy, kde k události došlo. Teď se bude v rámci prevence věnovat také dětem. „Děti v tomhle věku úplně nedokážou realitu vnímat takovou, jaká skutečně je. Od toho tady jsou rodiče, my a škola, abychom jim to vysvětlovali a navedli je na tu cestu, aby se tyto věci neděly,“ uvedla preventistka královéhradecké policie Alena Kacálková. Policisté mají navíc signály i o dalších podobných událostech mezi školáky.

Ředitel školy si myslí, že je nejdůležitější dostat žáky na svou stranu. „A ne že ten, kdo něco sdělí, je informátor a bonzák, jak to oni mezi sebou mají,“ upozornil.