Kvalitu vody v Bečvě bude nonstop hlídat monitorovací stanice

3 minuty
Na řece Bečvě je nová monitorovací stanice
Zdroj: ČT24

Na břehu řeky Bečvy už stojí monitorovací stanice, která by měla už za několik týdnů nepřetržitě střežit kvalitu vody. O vše se postarají perloočky v akváriích, které budou prakticky okamžitě indikovat jakékoliv znečištění a varovat vodohospodáře. To by mělo vyloučit prodlení, k jakému došlo při otravě Bečvy v září 2020. Tehdy na čtyřiceti kilometrech řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem uhynulo asi 40 tun ryb.

Buňka, která už nyní stojí na břehu řeky Bečvy, odhalí podle redaktora ČT Josefa Kvasničky každý problém v jejím toku, a to okamžitě. Jde o první podobné zařízení v Česku. Kdyby taková monitorovací stanice na Bečvě fungovala i v září 2020, nemusely být následky otravy, nejspíš kyanidem, tak fatální.  

Voda se bude odčerpávat z pravého břehu, kde je proud řeky silnější. Čerpadlem pod hladinou vody by tak mělo projít vše podstatné pro správný monitoring. Podle pracovníka Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Ostravě Petra Březiny je na pravém břehu řeky dostatek vody i v období sucha. Čerpání vody by tak nemělo nic ohrozit. 

Když pomáhají drobní korýši

V přístroji uvnitř buňky budou akvária s kolonií perlooček. Tito drobní plovoucí korýši velmi citlivě a hlavně rychle reagují na látky, které ve vodě nemají co dělat. „V případě, že jsou (perloočky) ohroženy, tak se shlukují v nějakém rohu, dostávají se blíže k sobě,“ popsal Březina. Když systém situaci vyhodnotí jako problematickou, automaticky se z barelů odebere voda, která stav způsobila. 

Varovnou zprávu následně dostanou vodohospodáři. Výpusti všech rizikových firem, třeba valašskomeziříčské chemičky Deza nebo čističky Energoaqua v Rožnově pod Radhoštěm, jsou poblíž. „Jsou nad touto stanicí, takže pokud by se něco stalo, stanice by měla okamžitě indikovat jakoukoliv anomálii,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).  

Stanice ještě musí počkat na kolaudaci a také na nižší průtok v řece, aby bylo možné nainstalovat čerpadla. To by mělo zabrat několik týdnů.

Samotný případ otravy Bečvy se ale zřejmě potáhne mnohem déle. Státní zástupce pořád nerozhodl o návrzích obviněných na zastavení trestního stíhání. Vyhodnotit musí zcela protichůdné posudky expertů o příčinách i původcích otravy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 25 mminutami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 8 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 17 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 17 hhodinami
Načítání...