Hejtmanství potvrdilo změnu územního rozhodnutí pro D1 u Přerova. ŘSD chce začít stavět v létě

Olomoucký krajský úřad ve středu opět potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 u Přerova, může tak pokračovat její příprava. Úřad potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu D1 u Přerova už loni v červnu, soud ale jeho rozhodnutí na podzim zrušil. V novém verdiktu potvrzujícím změnu územního rozhodnutí je doplněno několik podmínek, které se týkají zejména vodních toků v okolí chystaného úseku D1 a zimní údržby.

Konec úseku D1 u Přerova
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Ředitelství silnic a dálnic na začátku ledna zahájilo výběrové řízení na stavbu tohoto úseku dálnice D1. Zároveň požádalo o vydání stavebního povolení. Podmínkou pro pokračování přípravy stavby byl vyřešený spor ohledně změny územního rozhodnutí.

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla tato změna nyní nabude právní moci. „Budeme moci pokračovat ve stavebním řízení a dokončení majetkoprávní přípravy stavby,“ komentoval Mátl na Twitteru rozhodnutí krajského úřadu.

Úřad chce omezení posypových solí

Úřad v novém verdiktu potvrzujícím změnu územního rozhodnutí doplnil pár podmínek. Kvůli okolním zásobám podzemní vody bude nutné navrhnout vhodný způsob zimní údržby dálniční komunikace, který sníží použití posypových solí.

Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova. Řidiči ve městě denně čekají v kolonách desítky minut. Stavba musí začít nejpozději letos na podzim, kdy pro projekt končí výjimka z posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Pokud stavební povolení nabude právní moci, chce ŘSD stavbu úseku D1 u Přerova zahájit v létě. „Budeme samozřejmě čekat, jak dopadne stavební povolení. Obávám se, že na 99 procent bude proti němu podán rozklad,“ řekl loni na podzim Mátl. 

Stavbu komplikovalo devět odvolání a žaloba

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi předloni povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo ale podáno devět odvolání. Krajský úřad loni odvoláním nevyhověl a změnu potvrdil. Následovalo několik žalob, které neměly odkladný účinek a příprava stavby D1 u Přerova mohla pokračovat. Rozhodnutí krajského úřadu, který změnu územního rozhodnutí potvrdil, ale loni v říjnu soud zrušil a hejtmanství muselo vydat nový verdikt.

Žalobu na verdikt krajského úřadu loni podala organizace Děti Země spolu se spolkem Krajina Dluhonice. „Soud předně uznal námitku, že požadavek závazného stanoviska EIA o vyřešení zimní údržby na dálnici při jejím průchodu ochranným pásmem vod až při kolaudačním řízení je nezákonný, neboť je to nutné doložit již při jejím umístění,“ sdělil tehdy Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Soud podle něj také potvrdil, že všechny požadavky závazných stanovisek na ochranu vod, významných krajinných prvků a krajinného rázu měly být zahrnuty do podmínek územního rozhodnutí.