Rozbor vody z Bečvy prokázal podle vodoprávního úřadu zvýšený fosfor. Podle inspekce vzorky splňovaly limity

Výsledky rozborů vody z Bečvy ve Valašském Meziříčí z minulého týdne se liší. Zatímco rozbory, které nechal udělat zdejší vodoprávní úřad, prokázaly zvýšené množství fosforu, Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dopoledne informovala o tom, že vzorky odebrané na stejném místě splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Neznámá látka unikla do řeky před týdnem kanálem vedoucím z bývalého továrního areálu Tesla Rožnov pod Radhoštěm. 

Odběr vzorků vody z Bečvy
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Inspektoři České inspekce životního prostředí na místo minulou středu vyjížděli na základě oznámení vodoprávního úřadu o úniku gelovité látky a úhynu několika ryb. Odebrané vzorky předali do laboratoře.

„Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí –⁠ Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny,“ sdělila mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová.

Podle mluvčího valašskomeziříčské radnice Jakuba Mikuše naopak výsledky rozborů vody, které nechal udělat zdejší vodoprávní úřad, prokázaly zvýšené množství fosforu. Nastoupilová odpoledne řekla, že inspekce byla o výsledcích valašskomeziříčského vodoprávního úřadu informována.

„Stává se to, že se výsledky rozborů různí, není to nestandardní věc. Právě proto dělají rozbory různé laboratoře,“ vysvětlila. Inspekce nyní výsledky vodoprávního úřadu přijme a přidá je k předchozím případům úniků látek do Bečvy.

Množství fosforu instituce nekomentovaly

Inspekce ani vodoprávní úřad nekomentovaly množství fosforu. „Rozbory odebraných vzorků vody vyhotovené akreditovanou laboratoři ukázaly na nadlimitní výskyt celkového fosforu. S ohledem na předchozí události, které šetří Česká inspekce životního prostředí, jsme jí postoupili také výsledky a šetření události z 2. prosince. Vzhledem k tomu nebudeme analýzu ani hodnoty vzorků více komentovat,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí Petr Křístek.

Valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek krátce po úniku z minulého týdne řekl, že uhynulých ryb bylo jen pár. „Podle místních rybářů jsou mrtvé již několik dní,“ uvedl starosta. Ryby se podle něj zřejmě neotrávily v Bečvě, je možné, že důvodem byla změna technologického procesu v rožnovské čistírně odpadních vod, několik ryb poté mohlo uhynout a mrtvé se mohly kanálem dostat do Bečvy. Že byly ryby mrtvé už několik dní, potvrdil i jednatel severomoravského územního svazu rybářů Rostislav Trybuček.

Opakovaně zpěněná hladina

U stejného vyústění kanálu se objevila zpěněná hladina také v říjnu a listopadu. V případě říjnového úniku prokázaly podle ČIŽP výsledky rozborů ve vodě zvýšené množství niklu, v listopadu pak nadlimitní množství dusitanového dusíku. Společnost Energoaqua provozující rožnovskou čističku odpadních vod už dříve připustila, že se nikl a dusitany do řeky dostaly právě kanálem z Tesly.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) minulou středu řekl, že kvůli únikům do Bečvy ČIŽP kontroluje 15 firem včetně chemičky Deza. Kanál z někdejší Tesly označil ministr už dříve také za možný zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté, kteří čekají na výsledky znaleckého zkoumání. Lhůta pro jeho vypracování skončí 20. prosince.

Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.