Kvůli únikům různých látek do Bečvy prověřuje inspekce 15 firem. Další kontroly chystá kraj

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní kvůli únikům různých látek do Bečvy kontroluje 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajský úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což podle Brabce ověřilo několik laboratoří. 

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Další únik neznámé látky do Bečvy

Zdroj: ČT24

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Od září už v této oblasti minimálně počtvrté. Událost České inspekci životního prostředí nahlásil vodoprávní úřad kolem 09:30. „Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Inspektoři a hasiči odebrali vzorky vody.

„Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku,“ řekl na místě ministr životního prostředí Brabec. Úniky různých látek podle něj musí skončit.

Podle rybářů jsou ryby mrtvé už několik dnů

Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se ve středu u výpusti kanálu, která k Bečvě vede z areálu někdejší rožnovské Tesly, našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu však podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny. Kvůli opakovanému znečišťování řeky se chystají omezení pro rybáře. „Do konce roku na Bečvě až do soutoku s Moravou nechytáme,“ řekl Trybuček. Později podle něj lidé nebudou mít dovoleno si chycenou rybu od vody odnést.

Lidem město na webových stránkách důrazně doporučuje, aby až do odvolání nevstupovali do řeky, nekoupali zvířata a neodebírali vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.

Do řeky už unikl kyanid, nikl a dusitany

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterý pěna. Rozbory poté prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jiných živočichů však tehdy nebyly potvrzeny.

Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický. V případě znečištění řeky niklem a dusitany běží podle Brabce správní řízení s konkrétními firmami, které vede rožnovský městský úřad. O jaké podniky jde, prý neví.

Aktuálně podle Brabce běží řízení o novém povolení pro vypouštění odpadních vod z areálu Tesla. Pro krajský úřad to podle něj znamená možnost ke zlepšení situace. Podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové její úřad udělá vše pro to, aby se havárie neopakovaly. „Provedeme kontroly v Energoaqua a DEZA. My ty společnosti opravdu svlékneme donaha,“ řekla.

Video Studio ČT24
video

Ministr životního prostředí Richard Brabec o úniku chemických látek do Bečvy

Deník Referendum v úterý minulý týden uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Brabec ve středu řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. „Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií,“ uvedl ministr.

Policie i Brabec označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámý pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.