Jihomoravské Hrušovany koupily a opraví zchátralou Bauerovu vilu od architekta Loose

Hrušovany u Brna získaly do svého vlastnictví takzvanou Bauerovu vilu od architekta Adolfa Loose. Jde o jednu z mála jihomoravských stop významného architekta. Stavba je dnes chráněnou funkcionalistickou památkou. Teď ji čekají opravy za několik desítek milionů korun.

Vila, kterou Adolf Loos navrhl pro majitele cukerné rafinerie Viktora Bauera, několik desítek let chátrala, teď ji koupila obec. Na radnici už předem věděli, že nepůjde o malou investici. „Na první pohled je vidět, že jsou zastavěné terasy, to prozrazuje i jiná barva omítky. Ty je potřeba obnovit. Stejně tak jsou nepůvodní okna ve druhém podlaží,“ řekl místostarosta Hrušovan Dušan Knoflíček (STAN).

Úpravy budou nutné nejen na exteriéru vily, obec chce obnovit co nejvíce interiérů. Ani to ale nebude jednoduchá práce. Nedochovaly se totiž žádné dobové plány, jen několik starých fotografií.

„Zřejmě to půjde poměrně snadno v přízemí, tam se zachovalo nejvíc z původního vybavení. V horním patře to bude podstatně horší, tam se toho moc nedochovalo. Bude velký oříšek dopátrat se toho, jak původně vypadalo,“ řekl místostarosta.

Obnovu vily podporuje i kraj

Až bude hotovo, mohlo by v domě vzniknout Loosovo muzeum. Problémem bude sehnat peníze. Ve zchátralém stavu vila stála přes čtrnáct milionů korun. Město zatím počítá s tím, že bude potřebovat dalších šedesát.

Zájem na tom, aby se památka obnovila, má i kraj. „My bychom velmi rádi propojili nejen brněnské vily, ale i tu hrušovanskou a chtěli bychom z toho udělat takový soubor vil, které stojí za to v Jihomoravském kraji navštívit. My tedy určitě budeme podporovat fungování této vily,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (za ANO).

„Je to první vila Adolfa Loose na českém území. V předválečném období stavěl převážně pro vídeňské zákazníky. Rekonstrukce bude určitě běh na dlouhou trať a bude záležet i na tom, jak se k tomu obec postaví,“ řekl Martin Šolc z Národního památkového ústavu.

Loosova by mohla být i nádražní restaurace

Ve městě stojí ještě jedno možné Loosovo dílo, stále fungující nádražní restaurace. Po architektově příchodu do Hrušovan získala nápadně plochou střechu, stejnou jako vila. To v té době nebylo obvyklé. Historici umění a památkáři budou vilu zkoumat a s ní i další možná opomenutá díla slavného architekta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 10 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 21 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 21 hhodinami

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
včera v 13:00

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
včera v 10:34
Načítání...