Kouř zahalil stanici pražského metra. Hořelo v eskalátoru

Požár v eskalátoru ve stanici metra Kobylisy zaměstnal pražské hasiče a cestujícím zkomplikoval pondělní dopoledne. Stanice, u které končí množství městských i příměstských autobusových linek, byla hodinu a půl uzavřena, vlaky jí projížděly. Jeden člověk se nadýchal zplodin. Zřejmě až do úterý zůstane kvůli požáru uzavřen jeden ze dvou vestibulů stanice.

Zakouřený vestibul stanice metra Kobylisy

Zdroj: HZS hl. m. Prahy

Ve stanici pražského metra Kobylisy začalo hořet před devátou hodinou ráno. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky vzplály plastové části motoru eskalátoru, který právě procházel opravou. K požáru dorazila hasičská jednotka dopravního podniku a další čtyři jednotky pražského hasičského sboru.

„Silně zakouřenou stanici opustili cestující a hasiči prostor odvětrali přetlakovou ventilací. Menší požár se podařilo dostat pod kontrolu před půl desátou,“ uvedl mluvčí. Dodal, že se zplodin nadýchal jeden člověk – zaměstnanec pražského dopravního podniku. „Byl preventivně předán zdravotnické záchranné službě,“ upřesnil Kavka.

Požár neochromil pražskou podzemní dráhu úplně, metro na trase C dál jezdilo, ale ve stanici Kobylisy nezastavovalo. Dvě autobusové a jedna tramvajová linka byly proto mimořádně prodlouženy a cestující vozily na sousední stanici metra Ládví.

Později dopoledne se podařilo stanici vyvětrat a opět otevřít. Cestující se ale do podzemí prozatím dostanou pouze z východního vestibulu, tedy od zastávek tramvaje a metra. Západní vestibul pod Kobyliským náměstím zůstává uzavřen a zřejmě bude přístupný až v úterý.

Požár eskalátorů může být velmi rizikový. Takový stál i na počátku jedné z největších světových katastrof v podzemní dráze. V roce 1988 měl ve stanici King's Cross v londýnském metru 31 obětí, další desítky lidí utrpěly zranění. K náhlému rozšíření požáru tehdy přispěla i skutečnost, že byly tamní eskalátory dřevěné. V pražském metru dřevěné schody nejsou.