
Události: V Lomu Vršany drží prach na místě mlžná stěna
Na vývoji vršanské mlžné stěny se podíleli pracovníci Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí. „Má dva režimy. Jeden manuální natvrdo chrlí vodní mlhu, nebo automatický provoz, který je spojen s meteorologickou stanicí a reguluje se podle toho, jestli fouká, prší, a podobně,“ přiblížil technický ředitel Se.ven Energy Petr Procházka.
Na principu rozprašování vody fungují třeba i sněžná děla využívaná pro zasněžování sjezdovek. Toto zařízení je ale podle horníků unikátní v celosvětovém měřítku. Když totiž použili ze zahraničí dovezená děla, nároky provozu v Lomu Vršany nevydržela.
Proto je místní mlžná stěna postavena úplně nově. Může využít vodu z potoka, rybníka i z dolu, a protože ji chrlí pod nízkým tlakem, má poměrně malou spotřebu. Umístěna je na okraj skládky uhlí, která je neustále v provozu. Obytné domy jsou přitom nadohled.
Polétavý prach neboli pevné částice (PM10) jsou částice menší než deset mikrogramů schopné volného pohybu v atmosféře. Deset mikrogramů odpovídá setině milimetru – průměr lidského vlasu je pěti až sedminásobný.