Vlaky proti stromům. SŽDC chce stavět trať, místní brání kaštanovou alej

2 minuty
Události v regionech: Spor o stavbu trati
Zdroj: ČT24

Spor Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a spolku občanů Kaštanka už roky brzdí slibované zdvojkolejnění železniční tratě z Hradce Králové do Opatovic ve směru na Pardubice. Proti záměru investora totiž místní obyvatelé podali námitky a brání stromy rostoucí u dráhy.

Spolek Kaštanka chrání alej na okraji města. Jeho členové namítají, že pokud by se trať narovnala, nemusely by se vzrostlé stromy kácet. Náměstek primátora Hradce Králové Jiří Bláha (ODS) ale usuzuje, že jejich snahy přijdou vniveč. „Zachránit alej Kaštanku, to se asi podařit nemůže,“ konstatuje.

Správa železniční dopravní cesty, investor stavby, chce spolu s městem v úseku dlouhém necelý kilometr rozšířit a prohloubit podjezd na Gočárově třídě, postavit podchod pro pěší a možná i podjezd třetí.

Lidé, kteří tu žijí, se obávají zejména nočního hluku z nákladních vlaků. „Vlaky tady jezdí dnes a budí lidi v noci, když tu brzdí nebo se rozjíždí, tak je to veliký rambajs,“ líčí předseda spolku Ondřej Samek.

Dalším problémem by mohl být i nedostatek vody ve studních. „Voda, to je největší problém. Tři podjezdy, které by svým blízkým trojúhelníkem mohly podstatně ovlivnit hladiny spodních vod a jejich řečiště,“ přidává námitky člen spolku Kaštanka Jaromír Doležal.

Investor tvrdí, že se veřejnosti snaží vyhovět. „Technický návrh křížení a umístění nové druhé koleje budou řešeny na samostatném jednání za účasti druhého investora, města Hradec Králové. Dohodnuté řešení bude SŽDC akceptovat,“ uvádí mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Podle náměstka primátora Bláhy hrozí reálné nebezpečí, že Správa železniční dopravní cesty v případě pokračujících potíží se stavbou trati zaměří svou pozornost jinam a dosavadní jednokolejný úsek do Opatovic zůstane tak, jak je.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 1 hhodinou

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 10 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 11 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 18 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
včera v 07:00

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...