Dopravním podnikům ve velkých městech chybí řidiči. V Brně řídí tramvaje studenti

Dopravní podniky mnoha měst v Česku se potýkají s nedostatkem řidičů. V Praze by jich potřebovali  zhruba tři stovky, v Brně šest desítek. Nové řidiče se nedaří přilákat ani na štědré náborové příspěvky. Dopravci proto zaměstnávají brigádníky, například z řad studentů, a slevují ze svých požadavků při náborech.

Kvůli nedostatku řidičů potkávají cestující brněnskou hromadnou dopravou v kabině řidiče lidi různých profesí, ale také brigádníky z řad vysokoškolských studentů. Ti mohou tramvaj řídit po absolvování dvouměsíčního kurzu. „To, že vím, že mám za sebou cestující a mám za ně obrovskou zodpovědnost, je vlastně nejtěžší,“ svěřil se student a brigádník Martin Buchta.

Za poslední čtyři roky, co letní kurz funguje, našlo brigádu u brněnského dopravního podniku dvacet devět lidí. Aktuálně jím prochází kromě Martina Buchty další čtyři studenti. „Musí mít řidičské oprávnění skupiny B a v rámci kurzu musí projít psychotesty a zdravotními zkouškami. Pak je čeká jak teoretická část, tak cvičné jízdy,“ popsala mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Tomaštíková.

Protože jsou kurzy hrazené z peněz dopravce, každý brigádník se mu v úpisu zavazuje, že odpracuje celkem dvě stovky směn za čtyři roky. Za hodinu dostane minimálně 130 korun, při častější práci si k tomu ale můžou připočíst další finanční bonusy.

„Se spoluprací s vysokoškolskými studenty jsme spokojeni a je to asi oboustranné, někteří z nich u nás zůstávají,“ řekla Hana Tomaštíková.

2 minuty
Vysokoškoláci řídí tramvaje
Zdroj: ČT24

Nejhůř se v Brně hledají řidiči trolejbusů

Ještě víc než řidiče tramvají by dopravní podnik v Brně potřeboval zájemce o řízení autobusů. Pro ně je však kurz dvakrát delší, a vysokoškoláci o něj proto zájem nejeví.

Brněnskému dopravnímu podniku chybí v současné době šedesát řidičů. Nejhůř se kvůli složitému výběrovému řízení hledají řidiči trolejbusů. „Jedná o nejkvalifikovanějšího řidiče, kterého máme. Kromě řidičského oprávnění skupiny D potřebuje průkaz profesní způsobilosti a drážní průkaz,“ řekl vedoucí střediska dopravního provozu tramvajové dopravy Dopravního podniku města Brna Pavel Ovečka.

„Ta práce je velice náročná, zodpovědná. Zjišťujeme, jak je člověk pozorný, jak reaguje,“ dodala dopravní psycholožka Markéta Kumpoštová.

Novela drážního zákona, která platí od července, usnadňuje získání řidičského průkazu právě na trolejbus. Řidiči tramvají a trolejbusů dřív nesměli mít, podobně jako strojvedoucí, poruchu barvocitu. Test barvocitu se má nově oproti předchozí praxi posuzovat mírněji.

„Dříve byl řidič, který měl jakoukoliv odchylku barvocitu, považovaný za nezpůsobilého. Dnes by lékaři měli být o něco benevolentnější,“ vysvětlila mluvčí brněnského dopravce Tomštíková.

Řídit tramvaje a trolejbusy chce stále víc žen

Řidiči MHD přitom nechybí jen v Brně, ale i v dalších městech. V Libereci chybí třicet řidičů, v Pardubicích dvacet, v Ostravě devět a nejvýraznější podstavy hlásí Praha, kde by jich potřebovali zhruba tři stovky.

V metropoli také roste zájem žen o práci profesionálních řidiček tramvají a autobusů. Za poslední dva roky se jejich počet zvýšil o více než osmdesát. V současnosti v DPP pracuje přes dvě stě osmdesát řidiček. 

I ve Zlíně, kde chybí zhruba dvě desítky řidičů, se v náborových akcích zaměřili na ženy. „Zaměstnávat ženy si můžeme dovolit proto, že systém údržby je u nás takový, že řidiči nemusejí řešit opravy a servis,“ řekl Josef Kocháň ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice.

Mladí uchazeči ale chybí, navzdory nabízeným výhodám. „Poskytujeme například příspěvky na dopravu rodinných příslušníků, poskytujeme příspěvky na rekreaci dětí do patnácti let, poskytujeme příspěvky na masáže, plavání a jiné,“ sdělil ředitel dopravního podniku.

Ze škol řidiči nevycházejí a přeškolení trvá dlouho a je drahé

V Jihlavě kvůli chybějícím řidičům musely trolejbusy už od června přejít na letní provoz a letní jízdní řád tam bude platit až do 13. září. S nedostatkem řidičů se tamní dopravní podnik potýká dlouhodobě.

„Máme stovku řidičů a potřebovali bychom jich ještě alespoň sedm. Myslím, že by pomohlo, kdyby se vytvořil učební obor pro řidiče. Z žádné školy totiž řidiči nevycházejí a přeškolení na autobus trvá minimálně čtyři měsíce,“ řekl ředitel Dopravního podniku Jihlava Radim Rovner.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 mminutami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 49 mminutami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 1 hhodinou

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
11:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 6 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 6 hhodinami

Demolice vyhořelého bazénu v Českém Krumlově začne v létě

Demolice bazénu v Českém Krumlově po požáru, který tam neúmyslně způsobil údržbář, jenž se loni v září snažil zlikvidovat hnízdo sršní, začne v červnu. Město za dva týdny vybere firmu, která starou plovárnu rozebere. Radnice chce na jejím místě postavit nové aquacentrum za více než půl miliardy korun.
před 10 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 11 hhodinami
Načítání...