Zemědělec neoznámil postřik řepky. Včelařům v okolí Šenova uhynula včelstva

Zhruba desítce včelařů z okolí Šenova na Ostravsku uhynula včelstva, podle chovatelů kvůli postřiku řepkových polí. Ten údajně provedl jeden z tamních zemědělců v noci, aniž by o tom včelaře předem informoval. Ti tak nemohli okamžitě zareagovat. Případem se už zabývá státní veterinární správa.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Včelařům kvůli postřiku řepky uhynula včelstva

Včelaři se shodují na tom, že důvodem masivního úhynu včel je právě neohlášený postřik řepkových polí. „Nic jiného to být nemůže, poněvadž řepka se viditelně stříkala. Byli jsme v terénu, hlásil mi i jeden ze zemědělského družstva, že v noci po řepce jezdili,“ uvedl Karel Lupa z Českého svazu včelařů. 

O velkou část včel přišel například Otakar Kuchař. „Přilétají s pylem z řepky, jsou otrávené a padají do trávy. V případě, že se dostanou do úlu, ty živé a zdravé včely je vyhánějí ven,“ popisuje situaci Kuchař. Podle včelařů je hlavní problém v tom, že je o postřiku nikdo neinformoval a oni se nemohli připravit.

Zemědělec přitom musí včelaře informovat o postřiku minimálně 48 hodin předem.

„Přesun včelstev není možný. Včelař může udělat akorát to, že si včely zkontroluje. V případě, že zjistí, že tam jsou náznaky úhynů, podá jim vodu přímo do úlu. Když se včela brání pesticidům, potřebuje vodu. Zmenší se tak následky.“

Jarmila Machová

předsedkyně Českého svazu včelařů

Zemědělec, který má řepkové pole v okolí Šenova v pronájmu, se k údajné otravě včel vyjádřit nechce. Případem se zabývá Státní veterinární správa, která by mohla mít výsledky do konce týdne.  

Med je kontaminovaný

Podle odborníků by škody mohly přesáhnout i několik set tisíc korun. Jedno včelstvo totiž běžně vyprodukuje až třicet kilogramů medu, který se prodává za dvě stě korun za kilo. Podle včelařů je med kontaminovaný, což znamená, že jej nemůžou prodávat, ale ani vytočit.

Škodu by měl včelařům uhradit právě zemědělec, který by měl být proti takovým událostem pojištěný. Pokud se prokáže, že došlo k otravě včel pesticidy, škodu uhradí pojišťovny. 

Státní veterinární správa eviduje ročně zhruba deset otrav včelstev, jde však jenom o prokázané případy. Otrav tak může být ve skutečnosti více, nepodaří se však prokázat, že je způsobil postřik polí. Pokud zemědělec postřik neoznámí, mohou včelaři zjistit původ otravy jenom velmi těžce.