Přísnější ochrana přírody v evropsky významné lokalitě by zasahovala i přímo do města Děčína. Podle návrhu by se vztahovala třeba na ulici s garážemi nebo na lesopark. Vedení města se obávalo, že na každý drobný zásah včetně oprav domů by byl nutný složitý povolovací proces. Proto proti návrhu protestovalo.
Především ale šlo o stavbu jezů na Labi. Do plavebního stupně za asi 4 miliardy vkládají naděje loďaři. Měl by totiž zajistit stabilnější hladinu řeky. Na dolním toku jsou stále častější sucha, kdy lodě nemohou plout. O stavbě jezu se mluví přes deset let, o to, jak moc by plavební stupeň pomohl, se ale vedou spory. Proti jsou dlouhodobě ekologové.
Česku hrozí sankce z Bruselu
Česko kvůli neschválení nových chráněných území podle ekologů ze sdružení Arnika ztratí možnost čerpat část evropských dotací na ochranu přírody i na některé dopravní stavby, které by poškodily cennou přírodu. Hrozí také peněžní sankce, a to jednorázová pokuta i penalizace 10 tisíc eur (zhruba 270 tisíc) denně, řekla vedoucí programu Ochrana přírody v Arnice Jana Vitnerová.
„Pro Českou republiku je to jednak mezinárodní ostuda i ekonomická ztráta. Ta ostuda vyplývá z toho, že se ČR zavázala, že celoevropsky významná přírodní bohatství bude chránit a že chráněná území bude vyhlašovat na základě biologických poznatků, tedy bez ohledu na případné investiční záměry,“ upozornila Vitnerová.

Kaňon Labe ochranu přírody nezíská
Materiál předložilo ministerstvo s dvacítkou rozporů, týkaly se různých veřejných zájmů. Evropská komise už zahájila s Českou republikou „pilotní řízení“, které předchází řízení pro porušení evropského práva.
Český seznam vznikl v roce 2005 a doplňoval se dvakrát, naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety. Vláda sice rozšířila seznam o padesátku nových a sedmdesát stávajících doplnila, podle Arniky ale dva nejdůležitější body - ochrana lokalit Porta Bohemica s Labským údolím a Slavíkovy ostrovy - zmizely ze seznamu na poslední chvíli.